13 października 2016

Parafialne Zespoły Caritas

Od 1998 roku działają w Archidiecezji Poznańskiej Parafialne Zespoły Caritas, których zadaniem jest działalność charytatywna, jako istotna część apostolstwa Kościoła. Parafialne Zespoły Caritas, zwane dalej Zespołem przejęły funkcje istniejących dotychczas Parafialnych Zespołów Charytatywnych i stanowią podstawową jednostką działalności charytatywnej Archidiecezji Poznańskiej, ściśle współpracuje z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, która jest koordynatorem tej posługi.

Celem Zespołu jest niesienie pomocy osobom będącym w potrzebie zwłaszcza mieszkającym na terenie parafii. Realizacja tego celu stawia przed Zespołem następujące zadania:

• zachęcanie wspólnoty parafialnej do wspierania działalności charytatywnej modlitwą, ofiarami i czynem
  • zachęcanie wiernych do modlitwy za żywych i umarłych, do praktykowania wzajemnego przebaczenia oraz pełnienia innych uczynków miłosierdzia
  • gromadzenie informacji o osobach potrzebujących wsparcia i rozpoznawanie zasadności zgłoszeń
  • udzielanie ze zgromadzonych środków bezpośredniej pomocy potrzebującym
  • pozyskiwanie wsparcia od innych instytucji.

Powołanie Zespołu PZC

Zespół jest powoływany przez proboszcza parafii, który zgłasza jego istnienie w Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Zespół korzysta z osobowości prawnej parafii. Proboszcz ponosi odpowiedzialność merytoryczną i finansową za działalność Zespołu. Nowy Zespół swoją działalność rozpoczyna po zgłoszeniu przez proboszcza parafii i zarejestrowaniu go w Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Zarząd Zespołu stanowią:

Przewodniczący, którym jest proboszcz lub wskazany przez niego kapłan, zastępca, którym z reguły powinna być osoba zakonna lub świecka, sekretarz, prowadzący dokumentację organizacyjną i korespondencję, skarbnik, zajmujący się finansami oraz ich dokumentacją.

Członkowie Zespołu

Członkami Zespołu są parafianie, którzy zostali przyjęci do niego przez proboszcza.

Istnieją dwa rodzaje członkostwa: członek czynny,  członek wspierający.

Członkowie czynni realizują działalność charytatywną społecznie poprzez bezpośrednie kontakty z osobami potrzebującymi pomocy. W swej działalności zobowiązani są do dyskrecji.

Członkowie wspierający świadczą pomoc finansową w formie zadeklarowanych przez siebie składek (miesięcznych lub kwartalnych).

Formacja duchowa członków Zespołu

Działanie zewnętrzne Zespołu powinno być poprzedzone formacją duchową.

Stała formacja Zespołu dokonuje się przez regularne przynajmniej comiesięczne spotkania z duszpasterzem, które winny mieć na uwadze formację religijno-ascetyczną (Msza św. z homilią, nabożeństwo, konferencja ascetyczna lub wspólne rozważanie słowa Bożego) i szkoleniową (np. referat z dziedziny teologii, psychologii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pielęgniarstwa itp.).

Formacja w parafii winna być uzupełniona przez diecezjalne spotkania formacyjne (uczestnictwo w cyklicznych szkoleniach oraz rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej).

Zespół obejmuje swoim działaniem:

• osoby starsze, chore, niepełnosprawne
  • rodziny wielodzietne żyjące w ubóstwie
  • osoby ubogie
  • matki samotnie wychowujące dzieci
  • ludzi uzależnionych (alkoholików, narkomanów)
  • osoby samotne potrzebujące opieki

Zespół ewidencjonuje osoby potrzebujące pomocy na podstawie:

• rozeznania prowadzonego przez członków Zespołu, także we współpracy z organizacjami opieki społecznej
  • zgłoszeń dokonanych przez inne osoby (krewnych, sąsiadów, przypadkowych obserwatorów)
  • informacji przekazywanych przez kapłanów z wizyt duszpasterskich (kolęda, odwiedziny chorych)
  • osobistych zgłoszeń tych osób

Działalność charytatywną Zespół organizuje przez:

Wsparcie duchowe
  1. odwiedziny
  2. nawiązanie rozmowy
  3. wspólną modlitwę
  4. ewangelizację
  5. pomoc w dotarciu do kościoła itp.

Pomoc materialną
  1. wsparcia finansowego, przyznawanego w gotówce
  2. przekazywanie darów rzeczowych

Pomoc opiekuńczo-usługową
  1. odwiedzanie osób będących w potrzebie
  2. wykonywaniu różnych czynności domowych

Akcje charytatywne

1. umożliwienie dzieciom z ubogich rodzin udziału w wypoczynku letnim (np. koloniach)
  2. umożliwienie starszym, chorym i niepełnosprawnym udziału w rekolekcjach
  3. przekazanie paczek świątecznych
  4. organizowaniem „Wigilii dla samotnych”
  5. spotkań w „Tygodniu Miłosierdzia” i „Dniu Chorych” itp.