Caritas
31 maja 2017

Pierwsze zbiory!

Za nami pierwsze zbiory! Kolejny miesiąc pracy w ogrodzie przyniósł tak długo oczekiwany efekt - mogliśmy wreszcie zjeść owoce naszej pracy: koperek, rzodkiewkę, szczypiorek i malutką roszponkę. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak nam smakowały:) A nasze „stare”, poczciwe dżdżownice wciąż pracowicie zgłębiają kompostowniki w poszukiwaniu smakołyków….:)

Topinambur zaczyna wyglądać jak prawdziwy busz. Jesienią będziemy wykopywać pierwsze kłącza… Drzewka iglaste też nie są „od macochy”: pięknie się przyjęły i rosną (za wyjątkiem kilkunastu sadzonek, którym chyba uszkodziliśmy korzenie przy przesadzaniu). Nasze jadalne kwiaty są na razie malutkie, ale dzielnie walczą o swoje miejsce w szeregu pośród wielu innych roślin. Chcemy także potwierdzić, że tunel foliowy okazał się być fantastycznym „wynalazkiem”. Dzisiaj już wiemy, że w przyszłym roku musimy siać nasiona nieco wcześniej by szybciej doczekać się plonów.

Co ciekawe, nasz projekt przeszedł samoczynnie w drugą fazę: nasi mieszkańcy tak zapalili się do prac hodowlanych, że sami zaplanowali utworzyć hodowlę królików i kurek zielononóżek! Są teraz na etapie przygotowywania z opiekunami klatek oraz ocieplania całego pomieszczenia dla zwierząt.

Opisywane prace ogrodowe są częścią projektu pn. „Zgruntuj temat. Nie bądź powierzchowne”. Projekt polega na stworzeniu ogrodu na bazie posiadanego zasobu schroniska dla osób bezdomnych, jakim jest ziemia uprawna, w którym tworzone są nasady ziół, kwiatów jadalnych oraz uprawa słonecznika bulwiastego (topinamburu), a także prowadzenie hodowli dżdżownicy kalifornijskiej. Adresatami zadania są osoby bezdomne -głównie mieszkańcy naszego Schroniska.

Zaplanowane działania mają przede wszystkim na celu nabycie oraz uzupełnienie  u beneficjentów projektu kompetencji społecznych takich jak: umiejętność nawiązywania kontaktów z nieznajomymi dotąd osobami - nowymi mieszkańcami schroniska,  i podtrzymywania tworzących się więzi emocjonalnych, ćwiczenie wytrwałości w dążeniu i osiągania zamierzonego celu, ćwiczenie umiejętności skutecznego porozumiewania się i komunikowania potrzeb, szeroko rozumiana aktywizacja  i reintegracja społeczna.
 

Projekt jest realizowany w schronisku dla osób bezdomnych „Dom Charytatywny Przystań”, ul. Krańcowa 10 w Poznaniu. Koordynatorem zadania jest pani Anna Michalak, tel. 668 162 697. Projekt potrwa do czerwca 2017 roku.

            Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Caritas Polska.