24 maja 2018

Podarujmy wakacyjną radość ubogim dzieciom

Corocznie dofinansowujemy wypoczynek letni dla około 250 dzieci z ubogich rodzin. Większość z tych rodziców, nigdy nie mogłaby pozwolić sobie na wysłanie dzieci na zorganizowane wakacje.

W Wielkopolsce aż 7,5% osób żyje w ubóstwie, wśród nich są też rodziny, które z przyczyn finansowych nie mogą sobie pozwolić na wyjazd wakacyjny. Wiele dzieci nigdy nie otrzymało szansy na zorganizowany czas wolny z rówieśnikami. A ich wakacje ograniczały się do zabawy na podwórku przed blokiem. Poniżej przedstawiamy wzruszającą historię matki dwójki dzieci.

Pani Maria jest samotnie wychowującą matką dwójki dzieci – syna 5 i córki 13 lat. Dzieci cierpią na astmę oskrzelową, która jest chorobą genetyczną. Wśród dzieci chorych na to schorzenie - 10% to przypadki ciężkie. Los sprawił, że syn Pani Marii znalazł się właśnie w tych 10 procentach. Ponadto, Pani Maria boryka się z trudną sytuacją materialną. Korzysta z pomocy MOPR – w opłacie rachunków za gaz.

Sama o sobie mówi – „Jestem samotnie wychowującą matką – dlatego nie mogę sobie pozwolić na sfinansowanie całego wyjazdu. Cieszę się, że są takie akcje jak "Wypoczynek dla dzieci - podarujmy wakacyjną radość" Caritas Poznań, ponieważ gdyby nie one, nie mogłabym wysłać dzieci na wypoczynek letni. Może to jest przykre, ale mam świadomość, że wówczas moje dzieci całe wakacje spędziłyby w domu, albo na podwórku przed domem”.

Ojciec dziewczynki nie angażuje się w wychowanie dziecka, a jego rola ogranicza się do płacenia alimentów. Trud i ciężar wychowania – spoczywa na mamie dziewczynki. Matka dodaje, że dziecko jest w już takim wieku, że zaczyna rozumieć, że ojciec się nią nie interesuje.

Choroba, z którą zmaga się dziewczynka jest nieuleczalna - charakteryzuje się świszczącym oddechem, dusznościami oraz uciążliwym kaszlem. Dlatego też wyjazd mojej córki nad morze, staje się dla niej nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ma też wymiar prozdrowotny. W ubiegłym roku córka Pani Marii była w Dębkach, gdzie klimat i warunki atmosferyczne są odpowiednie dla astmatyków. Po powrocie z wakacji była bardzo szczęśliwa i prosiła, żeby mogła jechać na drugi rok.

Dla mojej córki wyjazd letni z Caritas Poznań to szczególny czas – mogła nauczyć się szacunku, odpowiedzialności i wdzięczności. Ten wyjazd to szansa na oderwanie się od codzienności, któremu sprzyja prozdrowotny, morski klimat. Cieszę się, że mogę wysyłać dzieci na wakacje z Caritas Poznań – dzięki temu wierzę, że świat „nie jest tak brutalny, jakim się zdaje”. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła wysłać tam również mojego syna.

wakacje

Na ten cel potrzebujemy blisko 50 tys. złotych, aby zapewnić najmłodszym: nocleg z wyżywieniem, transport, a przede wszystkim zwiedzanie ośrodków dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz miejsc o charakterze edukacyjno-rozrywkowym.

Akcję można wesprzeć poprzez naszą stronę www.caritaspoznan.pl/wakacje lub za pomocą przelewu tradycyjnego lub internetowego na nr konta 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297 Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ul. Rynek Wildecki 4a, 61-546 Poznań tytułem: „Cel charytatywny wakacje”.