17 października 2016

Szkolenie dla opiekunów osób starszych rozpoczęte

W piątek 14 października 2016 roku Fundacja Signum Caritatis przy współpracy z Fundacją Polsko – Niemieckie Pojednanie i Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozpoczęła realizację projektu pt. „Szkolenie dla opiekunów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych z uwzględnieniem specyfiki potrzeb i opieki nad ofiarami represji wojennych”. Szkolenie adresowane jest do wszystkich osób, które pragną zdobyć profesjonalną wiedzę i konkretne umiejętności w opiece nad osobami chorymi.

Pierwszy zjazd odbył się w dniach 14-16.10.2016 r. w Ośrodku Bojanowe Gniazdo w Zaniemyślu. W trakcie zaplanowanych wykładów uczestnicy dowiedzieli się m. in. z jakimi chorobami borykają się osoby starsze, chore i niepełnosprawne, jakie są zasady opieki nad nimi.

– Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe. Bardzo cenne było to, że prowadząca przeplatała teorię z praktycznymi przykładami z własnej pracy. Zyskaliśmy ważną wiedzę, dzięki której będziemy lepiej spełniać swoją posługę jako wolontariusze – mówił jeden z uczestników projektu. – Już dzięki temu pierwszemu zjazdowi nabraliśmy pewności siebie – dodaje.

Minimum 50 uczestników zadania będzie uczestniczyło łącznie w 70 godzinach zajęć wykładowych i warsztatów praktycznych. Kolejne zjazdy szkoleniowe planowane są w listopadzie i grudniu. W ich trakcie uczestnicy będą nie tylko słuchali, ale również poznają praktyczne sposoby niesienia pomocy oraz nabędą podstawowe umiejętności niezbędne w opiece nad drugą osobą. Trenerami wolontariuszy będą dyplomowane pielęgniarki, czynne zawodowo, psycholog i fizjoterapeutka.

Organizatorami szkolenia są Fundacja „Polsko – Niemieckie Pojednanie” i Fundacja Signum Caritatis wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Projekt w całości został sfinansowany ze środków niemieckiej Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.

fpnpEVZ Signum Caritatis