25 sierpnia 2018

Wolontariat – dlaczego warto?

33384200_1730015230369654_5450155138884829184_n

Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi
– św. Jan Paweł II.

Czym jest wolontariat?

Wolontariat rozumiemy jako dobrowolne, świadome działanie z myślą o tych, którzy potrzebują naszej pomocy – nawet jeśli nie potrafią lub wstydzą się o nią prosić. Istotą działań opartych na wolontariacie jest to, że stanowią one formę nieodpłatnych inicjatyw, które są wyrazem naszej dobrej woli.

Chęć niesienia pomocy to nie tylko bardzo odpowiedzialne zadanie, ale również wymagające od nas – jako osób zaangażowanych w pomoc niesamowitej cierpliwości, wytrwałości i samokontroli. Pomoc można nieść na wielu płaszczyznach –  w naszych lokalnych środowiskach otaczając troską i opieką osoby potrzebujące, a wśród nich ubogich, bezdomnych, chorych, niepełnosprawnych, rodziny, dzieci, seniorów. Poza działaniami prowadzonymi w miejscu zamieszkania – są inicjatywy prowadzone w ramach wolontariatu poza granicami kraju. Są wyrazem ogromnej miłości i poświęcenia dla drugiego człowieka – bo osoby, które się w nie angażują zostawiają swoje dotychczasowe życie i jadą nieść pomoc tysiące kilometrów od swoich domów rodzinnych.

Dlaczego warto?

Nie trzeba daleko szukać – mocno związana z Poznaniem Wanda Błeńska, polska lekarka i misjonarka, która żyła 103 lata i poświęciła swoje życie, aby przez 42 lata leczyć chorych na trąd w Ugandzie. Wanda Błeńska, Matka Trędowatych - poniższy cytat:

"Mówi się tyle o moim poświęceniu, ale co to za poświęcenie, skoro to, co czynię, jest właściwie spełnieniem marzeń mojego życia. (...) Usuwamy głazy cierpienia, zapalamy promyk nadziei. Może przez naszą pracę prostujemy ścieżki do Pana?” dr Wanda Błeńska

Pisać, że w ten sposób możemy pomóc innym – to jak nie napisać nic. Warto włączyć się w wolontariat, ponieważ to najlepsza forma poznania siebie, swoich mocnych stron i słabości. To doświadczenie, które uczy nas pokory, otwartości na drugiego człowieka, ale przede wszystkim otwiera oczy. Ważne, żeby w życiu patrzeć szeroko, dostrzegać to co mamy, szanować to, a przede wszystkim pokochać siebie i swoje życie, aby pełniej nieść pomoc bliźniemu. Dobrowolna pomoc wymaga od nas niezmierzonych pokładów miłości i empatii, a to właśnie daje człowiekowi wolontariat!

Centrum Wolontariatu Caritas Poznań

Szukamy osób, które chcą wspólnie z nami nieść radość potrzebującym, a przy tym poznawać niesamowitych ludzi. Wolontariat w Caritas Poznań – to nie tylko cenne doświadczenie życiowe, ale również miły sposób na spędzenie czasu wolnego przy zaangażowaniu w inicjatywy na rzecz potrzebujących. To misja – jak stawianie fundamentów lepszego, otwartego na wszystkich świata! Ruszamy od września - dołącz do nas!

Centrum Wolontariatu jest dla wszystkich, którzy ukończyli 18 lat. Przyłącz się do nas! Wypełnij deklaracje i przynieś osobiście lub wyślij na adres: centrumwolontariatu@caritaspoznan.pl

W razie pytań zadzwoń pod nr tel. : 61 835 68 70