17 października 2016  |  Święty Wojciech

Współczesne uczynki miłosierdzia

Uczynek „podróżnych w dom przyjąć”  kojarzy się wielu osobom z pielgrzymkami na Światowe Dni Młodzieży oraz uchodźcami, a „więźniów pocieszać” – z nałogami, grzechami i ograniczeniami. „Zainspirujcie się modlitwą św. Faustyny, pokornej apostołki Bożego Miłosierdzia w naszych czasach” – zachęcał papież.

To przynaglenie codziennie o godzinie 15:00 publikowane jest na kanałach społecznościowych prowadzonych przez Fundację „Misericors” d 27 września 2015 roku w godzinę miłosierdzia, w postaci memów, graficznych obrazków z cytatami z „Dzienniczka” Siostry Faustyny Kowalskiej.

„Co zrobić, by pocieszać więźniów?”. Twórcy aplikacji, prowadzonego fanpage’a na Facebooku, kanału na Twitterze i Snapchacie proponują, by odpowiedzieć na kilka pytań: „Czy masz czas dla własnego dziecko…? Czy zabiera Ci go praca, telewizja, komputer, smartfon, czy inne nałogi…? Kiedy ostatnio grałeś z dzieckiem w grę planszową, byliście na spacerze, porozmawialiście dłużej niż 4,5 minuty…? Czy liczba kolejnych obowiązków, które na siebie bierzesz, nie przekłada się na spadek ocen u dziecka w szkole…? Masz czas przytulać dziecko przynajmniej 12 razy dziennie, jak uczył Janusz Korczak…? A jeśli nie masz dzieci – kiedy ostatnio porozmawiałeś dłuższą chwilę ze swoim sąsiadem, przyjacielem, rodzicami…?”. A jak z uczynkiem odwiedzania chorych? „Gdy jesteś chory, troszczysz się o to, by nie zarazić innych? Myjesz ręce, wyrzucasz chusteczki do kosza, a nie na podłogę, przysłaniasz usta, gdy kaszlesz…? Troszczysz się o zdrowie bliźniego, żeby nie rozprzestrzeniać infekcji, czy raczej myślisz: jestem chory i cierpię, to nie obchodzi mnie zdrowie bliźniego…?” – pytają i jednocześnie inspirują do refleksji twórcy aplikacji.

Tekst pochodzi z książki: „Idźcie i głoście”
Wydawnictwo: Święty Wojciech