Caritas
14 czerwca 2017

Zakończyliśmy projekt z sukcesem

Z wielką radością informujemy, iż w czerwcu zakończył się sukcesem projekt skierowany do osób bezdomnych, zamieszkujących schronisko „Dom Charytatywny Przystań”, mieszczące się przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu. Projekt nosił nazwę „Zgruntuj temat. Nie bądź powierzchowny”. Zaplanowane działania miały przede wszystkim na celu nabycie oraz uzupełnienie kompetencji społecznych takich jak: umiejętność nawiązywania kontaktów z nieznajomymi dotąd osobami, przede wszystkim z nowymi mieszkańcami schroniska, podtrzymywanie tworzących się więzi emocjonalnych, ćwiczenie wytrwałości w dążeniu i osiągania zamierzonego celu, ćwiczenie umiejętności skutecznego porozumiewania się i komunikowania potrzeb, szeroko rozumianą aktywizację  i reintegrację społeczną.

Projekt w pierwszej fazie polegał na nauce zasad dotyczących uprawy ziół, kwiatów jadalnych oraz uprawy słonecznika bulwiastego (topinamburu), a także prowadzenia hodowli dżdżownic kalifornijskich. Druga część projektu obejmowała zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce, czyli utworzenie i podtrzymywanie hodowli dżdżownicy kalifornijskiej w domowych kompostownikach, szkółki drzew iglastych oraz uprawę ziół, kwiatów jadalnych. W ramach zaplanowanych i zrealizowanych działań postawiono m.in. tunel foliowy, który posłużył do otrzymania wspaniałych, wonnych ziół oraz kwiatów na długo przed nastaniem lata. Mięta, melisa, koper, szczypior, tymianek, majeranek, roszponka, rukola, prawoślaz, goździki, nasturcje…. Cieszą oczy i podniebienie! Chcemy również pochwalić się nasadą 1000 sztuk świerków. Za kilka lat będą z nich piękne drzewa, chroniące ziemię przed nadmiernym wysychaniem i erozją, a także choinki na Boże Narodzenie. Topinambur co prawda czeka jeszcze na swoje odkrycie jesienią, ale jego losy są już przesądzone. Będzie ze smakiem zjedzony.

Tematem, który na początku istnienia projektu wywoływał często uśmiech niedowierzania na twarzy naszych mieszkańców (i nie tylko u nich;) było zaprowadzenie hodowli dżdżownicy kalifornijskiej. Ale od czasu, kiedy pozyskaliśmy kilkanaście pojemników czystego i pachnącego kompostu, wielu mieszkańców doceniło hodowlę tego niepozornego dobroczyńcy.      

W trakcie trwania projektu do pracy włączyło się 20 osób, z czego 8 osób znalazło w ciągu minionych 12 miesięcy zatrudnienie. Dodatkowym, niezaplanowanym efektem projektowym była „oddolna” inicjatywa naszych mieszkańców, dotycząca zaprowadzenia hodowli królików (mamy w chwili obecnej 5 sztuk) oraz kur zielononóżek (8 sztuk i kogut;).

Podsumowując, projekt nie należał do łatwych. Trzeba było pokonywać wiele uprzedzeń, stereotypów, niechęci i zwykłego lenistwa. Ale z perspektywy czasu widać, jaki pozytywny wpływ miało codzienne podejmowanie rutynowych czynności, których mozolne wykonywanie pozwoliło naszym mieszkańcom zobaczyć efekty własnego wysiłku i uwierzyć, że są zdolni do podjęcia pracy zawodowej i samodzielnego stanowienia w swoim życiu.

            Zadanie realizowane zostało dzięki dofinansowaniu ze środków Caritas Polska.