12 stycznia 2017

„List do chorych” – miesięcznik

To miesięcznik ukazujący się od 1999 r. na terenie archidiecezji poznańskiej, a od kwietnia 2010 r.  również w archidiecezji gnieźnieńskiej. Skierowany jest do osób chorych i w podeszłym wieku. Myślą, która przyświecała jego założycielowi , ks. Waldemarowi Hanasowi, było, by pismo docierało do wszystkich chorych przebywających przede wszystkim w domach prywatnych , a także w szpitalach i hospicjach. ,,List…” przynoszony jest przez kapłanów , którzy nawiedzają chorych z comiesięczną Komunią Świętą pierwszopiątkową. Można go też znaleźć w każdej kaplicy szpitalnej. Osoby chore nierzadko przykute do łóżka, w podeszłym wieku często w świeckich mediach są pomijane, niezauważane, zepchnięte na margines. A przecież, o czym przypominał Jan Paweł II, to oni są ,,skarbem Kościoła”.

Mówił do nich: ,,jesteście mi drodzy: nie z powodu miłości, jaką wszyscy powinniśmy sobie świadczyć wzajemnie, ale z tytułu szczególnego, który czyni was bardziej niż innych, uczestnikami tajemnicy Krzyża i Odkupienia; jesteście mi drodzy, dlatego, że ból nadaje wam godności, która zasługuje na pierwszeństwo uczucia (…)”.

Czasopismo redagowane jest przez wolontariuszy, którzy poświęcają swój i czas i talenty, by w ten sposób wspierać na duchu i nieść dobrą nowinę tym, którzy cierpią i ,,źle się mają”. To apostolstwo ma szczególny wymiar i szczególnych odbiorców.

Niewielki format, duża czcionka, ważne informacje z Kościoła, myśli do rozwiązań, modlitwy, artykuły poświęcane chorym i traktujące o nich samych świadectwa to atuty miesięcznika.

,,List…” to prawdziwy dialog między tymi, którzy mogą ofiarować swoje cierpienie w różnych intencjach, a osobami zdrowymi i tymi, którzy się nimi opiekują.

list do chorych