Caritas
12 stycznia 2017

Streetworking - pedagogika ulicy

Dzieci i młodzież gromadzą się na placach zabaw, w bramach lub w miejscach, które niejeden dorosły omija po zmroku. Zawsze godzinach popołudniowych lub wieczornych w kilku bądź kilkunastoosobowych grupkach. Często budzą strach, gdyż zgodnie z powszechną opinią nigdy nie wiadomo, co zrobią i jak się zachowają. Osoby podejmujące pracę z tzw. dziećmi ulicy to streetworkerzy – pedagodzy ulicy.

Kilka lat temu jeden ze steetworkerów został laureatem prestiżowego konkursu na Wolontariusza Roku, którego organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Wyróżnienie to świadczy o wysokim poziomie umiejętności i efektywności naszych terapeutów.

Aby zrozumieć „dzieci ulicy”, najpierw trzeba poznać ich środowisko. Należy zrozumieć ich problemy, poznać rodzinę. Wiele z nich pochodzi z bardzo trudnych środowisk. Dzieci żyjące w takim otoczeniu muszą w jakiś sposób „poradzić sobie” ze swoimi emocjami. Skutkiem tego są często problemy w szkole, wagary, a nawet konflikty z prawem. Dzieci te z natury nie są złe, to raczej, „nieoszlifowane diamenty”. Warto im pomóc i pokazać, że ich świat nie musi i nie powinien kończyć się na ciemnej klatce schodowej.

streetworking