Przekaż 1,5% podatku, KRS: 0000224658
Caritas Poznańska OPP
Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
KRS 0000224658
Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
KRS 0000224658
27 października 2016Caritas Archidiecezji Poznańskiej | Marek Misiek
Wyjazd delegacji pracowników Caritas na Litwę
Odpowiadając na prośby firmy Enea w celu przygotowania wsparcia dla Polaków mieszkających w Wilnie w dniach 19-21 października delegacja pracowników Caritas Arch. Poznańskiej wraz z prezesem i pracownikami firmy Enea oraz przedstawicielką Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu udała się na Litwę.
Na Litwie około 13 tysięcy uczniów uczęszcza do polskich szkół. Jeszcze kilka lat temu było ich około 23 tysięcy. Obecnie obserwuje się stale spadające zainteresowanie rodziców, dzieci i młodzieży (pochodzenia polskiego, ale nie tylko) polskimi szkołami. Wolą oni posyłać swoje potomstwo do szkół litewskich, uważając je za szkoły na wyższym poziomie nauczania i z bogatszą ofertą edukacyjną. Dodatkowym argumentem przeciw edukacji w polskich placówkach jest konieczność zdawania dodatkowego egzaminu – z języka polskiego. Są to egzaminy wewnętrzne, będące warunkiem ukończenia szkoły, jednak nie stanowią one w pojęciu rodziców, żadnej wartości dodanej, która będzie praktyczną umiejętnością w dalszym życiu dzieci i młodzieży. Dyrektorzy szkół podkreślają, że chcą stale zwiększać konkurencyjność i atrakcyjność polskich placówek, ponieważ nawet wyższy poziom nauczania i lepsze miejsca w rankingach oświatowych nie są wystarczającym argumentem, aby wybrać szkołę polską zamiast litewskiej. Polskie szkoły są dobrze wyposażone w sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne. Brakuje przede wszystkim polskiej literatury współczesnej we wszystkich etapach edukacyjnych, dostępu do polskiej prasy – szczególnie tej popularno-naukowej, którą uczniowie mogliby wykorzystać do poszerzania swojej wiedzy również poza zajęciami. Bardzo ograniczone są też programy telewizyjne i radiowe. Szkoły litewskie wygrywają często nie tylko dzięki lepszej infrastrukturze, ale też dzięki ciekawszym propozycjom dodatkowych zajęć (zajęcia sportowe, dostęp do pływalni, wyjazdy, atrakcyjna oferta zajęć pozalekcyjnych).
Podczas spotkań zostały skonsultowane ramy i cele projektu przez organizatorów i partnera z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie, parlamentarzystami oraz dyrektorami polskich szkół.
Wśród nich byli:
-
Maria Rekść – Mer samorządu rejonu wileńskiego.
-
Renata Cytacka –Starosta frakcji AWPL i Aliansu Rosjan ”Blok Waldemara Tomaszewskiego”’ była posłanka Litewskiego Sejmu i była wiceminister energetyki.
-
Wanda Kravcionok – posłanka Litewskiego Sejmu, wiceprzewodnicząca AWPL.
-
Józef Kwiatkowski – były poseł litewskiego sejmu, działacz i ekspert oświatowy .
-
Dyrektorzy polskich szkół na Litwie - m.in. dyrektor Adam Błaszkiewicz i dyrektor Czesław Dawidowicz w Wilnie oraz Artur Woluczko dyrektor szkoły w Kolonii Wileńskiej.
Zwieńczeniem spotkań w tych dniach będzie ustalenie projektu działań w celu pomocy Polakom na Wilnie.