Caritas
27 października 2016Caritas Archidiecezji Poznańskiej  |  Marek Misiek

Wyjazd delegacji pracowników Caritas na Litwę

Poleć znajomemu
Odpowiadając na prośby firmy Enea w celu przygotowania wsparcia dla Polaków mieszkających w Wilnie w dniach 19-21 października delegacja pracowników Caritas Arch. Poznańskiej wraz z prezesem i pracownikami firmy Enea oraz przedstawicielką Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu udała się na Litwę.
 
DSC_8110

Na Litwie około 13 tysięcy uczniów uczęszcza do polskich szkół. Jeszcze kilka lat temu było ich około 23 tysięcy. Obecnie obserwuje się stale spadające zainteresowanie rodziców, dzieci i młodzieży (pochodzenia polskiego, ale nie tylko) polskimi szkołami. Wolą oni posyłać swoje potomstwo do szkół litewskich, uważając je za szkoły na wyższym poziomie nauczania i z bogatszą ofertą edukacyjną. Dodatkowym argumentem przeciw edukacji w polskich placówkach jest konieczność zdawania dodatkowego egzaminu – z języka polskiego. Są to egzaminy wewnętrzne, będące warunkiem ukończenia szkoły, jednak nie stanowią one w pojęciu rodziców, żadnej wartości dodanej, która będzie praktyczną umiejętnością w dalszym życiu dzieci i młodzieży. Dyrektorzy szkół podkreślają,
że chcą stale zwiększać konkurencyjność i atrakcyjność polskich placówek, ponieważ nawet wyższy poziom nauczania i lepsze miejsca w rankingach oświatowych nie są wystarczającym argumentem, aby wybrać szkołę polską zamiast litewskiej. Polskie szkoły są dobrze wyposażone w sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne. Brakuje przede wszystkim polskiej literatury współczesnej we wszystkich etapach edukacyjnych, dostępu do polskiej prasy – szczególnie tej popularno-naukowej, którą uczniowie mogliby wykorzystać do poszerzania swojej wiedzy również poza zajęciami. Bardzo ograniczone są też programy telewizyjne i radiowe. Szkoły litewskie wygrywają często nie tylko dzięki lepszej infrastrukturze, ale też dzięki ciekawszym propozycjom dodatkowych zajęć (zajęcia sportowe, dostęp do pływalni, wyjazdy, atrakcyjna oferta zajęć pozalekcyjnych).
 
DSC_8036
 
Podczas spotkań zostały  skonsultowane ramy i cele projektu przez organizatorów i partnera z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie, parlamentarzystami oraz dyrektorami polskich szkół.
 
 Wśród nich byli:
  • Maria Rekść – Mer samorządu rejonu wileńskiego.
  • Renata Cytacka –Starosta frakcji AWPL i Aliansu Rosjan ”Blok Waldemara Tomaszewskiego”’ była posłanka Litewskiego Sejmu i była wiceminister energetyki.
  • Wanda Kravcionok – posłanka Litewskiego Sejmu, wiceprzewodnicząca AWPL.
  • Józef Kwiatkowski – były poseł litewskiego sejmu, działacz i ekspert oświatowy .
  • Dyrektorzy polskich szkół na Litwie - m.in. dyrektor Adam Błaszkiewicz i dyrektor Czesław Dawidowicz w Wilnie oraz Artur Woluczko dyrektor szkoły w Kolonii Wileńskiej.
 

Zwieńczeniem spotkań w tych dniach będzie ustalenie projektu działań w celu pomocy Polakom na Wilnie.