Caritas
7 października 2016Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Ośrodek Charytatywno - Wypoczynkowy "Gwiazda Morza" w Dębkach

Dębki to mała kaszubska miejscowość położona na północy Polski nad samym Bałtykiem. Rozciąga się ona wzdłuż wybrzeża na przestrzeni około dwóch kilometrów na wschód od rzeczki Piaśnica w stronę Karwii. Do początku lat 70-tych dojazd do wioski był bardzo trudny, polnymi drogami z Żarnowca lub z Krokowej, gdzie wówczas znajdowała się najbliższa stacja kolejowa. Obecnie zaś do Dębek najlepiej dojechać samochodem droga nr 230. 

Od 2001 roku Caritas Archidiecezji Poznańskiej posiada w Dębkach Ośrodek Charytatywno – Wypoczynkowy „Gwiazda Morza” dla wielu znany do dziś jako Dom Profesora Wrzoska. W sierpniu 1923 roku państwo Wrzoskowie nabyli właśnie tutaj, w Dębkach piękną kaszubska chatę wraz z przylegająca do niej działką , tam zapoczątkował on gromadzenie kaszubskich zbiorów etnograficznych. W 1935 roku państwo Wrzoskowie gruntownie przeorganizowali swoje "gospodarstwo". Dotychczasowe pomieszczenie, obejmujące pod jednym dachem dom mieszkalny, oborę i stodołę, całkowicie przebudowali. Powstał dom w kształcie dworku, w którym na parterze było 9 pokoi i 2 kuchnie, a na górze 5 pokoi mansardowych. Zabudowania gospodarcze zamienili na piękny ośrodek rekreacyjny. 

„Gwiazda Morza:” przyjmuje gości przez cały rok. Przyjeżdżają tutaj rodziny grupy zorganizowane, a także osoby indywidualne. Co roku organizowane są tutaj także wczasorekolekcje dla osób chorych i starszych. 

W 2001 roku dom ten został przekazany Caritas na cele charytatywno - wypoczynkowe. „Gwiazda Morza”, bo tak nazywa się ten ośrodek, może przyjąć jednorazowo 45 osób. Do dyspozycji gości są pokoje gościnne – od jedno do sześcioosobowych, kaplica, sala jadalna, zaplecze kuchenne i sanitarne. Teren wokół ośrodka jest całkowicie ogrodzony. Na terenie ośrodka znajduje się boisko do gry w siatkówkę, ogródek jordanowski dla dzieci, miejsce na ognisko. Liczne ławeczki oraz „altanka” zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu przy ciekawej lekturze, na rozmowie, czy grach towarzyskich. Osoby, które lubią kapać się w morzu, plaża oddalona jest o jakieś 200 metrów od ośrodka. Można też wybrać się na wycieczkę do Żarnowca, gdzie znajduje się przepiękny Klasztor Sióstr Benedyktynek z XVI wieku, Białogóry, Karwii, Rozewia, Jastrzębiej Góry, Wejherowa, Pucka, do latarni morskiej na Helu, Trójmiasta, a także na ruchome wydmy do Smołdzińskiego Parku Narodowego.