Caritas
20 lutego 2019

Kursy dla aktywnych seniorów 60+

„Nowoczesny i aktywny senior” – bezpłatne szkolenia i warsztaty dla osób 60+

Caritas Poznańska w ramach projektu „Nowoczesny i aktywny senior” zaprasza wszystkie osoby w wieku 60+ z terenu miasta Poznania do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych, z obsługi tabletu, warsztatach rehabilitacyjnychoraz w kursie z języka hiszpańskiego.

Zapisów można dokonać codziennie od poniedziałku do piątku w biurze Caritas Poznańskiej przy Rynku Wildeckim 4a w Poznaniu lub telefonicznie pod numerem 61 835 68 50.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy serdecznie do udziału! 

20180412_104845

Krótki opis proponowanych zajęć:

  1. Szkolenia komputerowe – będą odbywały się w grupach 9-osobowych na dwóch poziomach:

- podstawowym – skierowanym do osób na poziomie początkującym, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z komputerem,

- rozszerzonym – skierowanym do osób, które miały już wcześniej styczność z komputerem lub ukończyły wcześniej poziom podstawowy.

W ramach zajęć na poziomie podstawowym  uczestnicy nauczą się m.in.: obsługiwać i zarządzać swoim miejscem w komputerze, korzystać z Internetu oraz poczty internetowej, pisać i redagować pisma w programie Word, obsługiwać pamięci przenośne.

Na poziomie rozszerzonym kursanci nauczą się m.in. obsługi pamięci przenośnych (pendrive, mp3, aparat cyfrowy, telefony komórkowe), zaawansowanego redagowania i formatowania tekstu i grafiki. Ponadto zapoznają się z usługami komunikacyjnymi w globalnych sieciach komputerowych, forami internetowymi czy portalami społecznościowymi. Każdy kurs składa się z 13 zajęć po 1,5 godziny zegarowej.

 

  1. Szkolenia komputerowe modułowe –  będą odbywały się w grupach
    9-osobowych.

I moduł SENIOR W PODRÓŻY i prezentacja multimedialna MS Power Point – uczestnicy dowiedzą się między innymi jak: szukać połączeń w serwisie jak dojade.pl, szukać rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w innych miastach za pomocą wyszukiwarki Google, wyszukiwać połączeń kolejowych na stronie pkp itp.

Prezentacja multimedialna w MS Power Point – uczestnicy dowiedzą się jak tworzyć ciekawe prezentacje multimedialne, co to jest slajd, jak wstawić teksty, zdjęcia, rysunki do slajdów oraz jak stworzyć animacje w prezentacji.

Kurs składa się z 11 spotkań po 1,5 godziny zegarowej.

 

II moduł SENIOR W PODRÓŻY i podstawy MS EXCEL – uczestnicy dowiedzą się między innymi jak: szukać połączeń w serwisie jak dojade.pl, szukać rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w innych miastach za pomocą wyszukiwarki Google, wyszukiwać połączeń kolejowych na stronie pkp itp.

Podstawy w MS Excel – uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć swój własny budżet domowy za pomocą arkusza kalkulacyjnego, poznają podstawowe funkcje używane w arkuszach oraz jak tworzyć wykresy.

Kurs składa się z 11 spotkań po 1,5 godziny zegarowej.

 

III moduł Bezpieczeństwo danych w internecie – w ramach tego modułu uczestnicy dowiedzą się jak bezpiecznie korzystać z Internetu, chronić swoje dane na komputerze oraz jak instalować programy antywirusowe.

Kurs składa się z 1 spotkania po 1,5 godziny zegarowej.

 

  1.  Szkolenia z obsługi tabletu – szkolenia odbywać się będą w grupach siedmioosobowych.

Podczas zajęć omówione zostaną między innymi budowa i obsługa tabletu, system oraz podstawowe funkcje tabletu, klawiatura ekranowa, pulpit, blokada, podstawowe zasady bezpieczeństwa, połączenie sprzętu z Wi-Fi, współpraca z komputerem, zagadnienia związane z Internetem jak: przeglądarki, portale internetowe, wyszukiwanie informacji, poczta mailowa, pobieranie aplikacji z przeglądarki internetowej oraz usuwanie ich z urządzenia oraz inne aplikacje i funkcje tabletu.

Kurs składa się z 10 spotkań po 1,5 godziny zegarowej. 

 

  1.  Kurs z języka hiszpańskiego – będzie odbywać się w grupie 10 osobowej.

W ramach kursu uczestnicy nauczą się między innymi: porozumiewania się za pomocą prostych, na co dzień używanych sformułowań; odnalezienia się w codziennych sytuacjach komunikacyjnych i opisywania otaczającej rzeczywistości w prosty sposób itp.

Kurs składa się z 13 spotkań po 1,5 godziny zegarowej.

 

  1. Zajęcia rehabilitacyjne – odbywać się będą w grupach 9 osobowych

Ich przeprowadzenie wyposaży osoby starsze w wiedzę oraz umiejętności na temat dostosowanej do ich wieku aktywności ruchowej i zaktywizuje do jej regularnego podejmowania. Ponadto, przyczyni się do podniesienia ogólnego dobrostanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego beneficjentów warsztatów.

1 cykl szkoleniowy będzie składał się z 4 spotkań – pierwsze spotkanie będzie miało formę wykładu wprowadzającego w zagadnienia powstawania bólu (1,5 godziny zegarowej). Pozostałe trzy spotkania będą miały charakter praktycznych ćwiczeń (3 godziny zegarowe).


LOGO_POZnan_RGB_JPEG 

Projekt  „Nowoczesny i aktywny senior” dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.