Caritas
27 kwietnia 2019

75. Tydzień Miłosierdzia

Poleć znajomemu

"Miłosierni Miłosierdzia dostąpią" to hasło 75. Tygodnia Miłosierdzia, który przeżywamy od 28 kwietnia do 5 maja 2019 roku. Tydzień rozpoczyna Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto patronalne Caritas w Polsce.

Biskupi Kościoła Katolickiego w Polsce napisali na Niedzielę Miłosierdzia Bożego list pasterski, w którym dziękują Bogu „za wszystkich, którzy na różne sposoby praktykują wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom wolontariuszy Caritas, którzy działają w Polsce”.

Pełna treść listu:

https://episkopat.pl/list-pasterski-episkopatu-polski-na-niedziele-milosierdzia-2019-r/

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej przeprowadzone zostaną zbiórki na rzecz działalności charytatywnej prowadzonej przez Caritas Poznań.