Caritas
12 marca 2019

Dotknij otwartych ran Kościoła w Syrii

Poleć znajomemu

Wyjątkowe spotkania z lokalnymi społecznościami w całej Polsce pod hasłem „Skazani. Dotknij ich cierpienia”. Caritas staruje z kampanią przybliżającą dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 marca w Poznaniu.

 Aleppo Al Ashrafia - Sheikh Maqsoud

Kiedy wojenny kurz opada, opadają też emocje. Świat przestaje interesować się wydarzeniami w kraju, przez który przeszły zniszczenie i śmierć. Wydaje się, że wszystko ucichło i można wrócić do swoich spraw. Z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył, oni zostali ze swoją tragedią, skazani na wojnę, biedę, cierpienie i bezsilność. Jedną z niewielu organizacji, jaka została z Syryjczykami i która niesie im pomoc, jest Caritas Polska, która czerpie swoją siłę z ofiarności ludzi dobrej woli.

 

Słyszeliśmy, jak Bóg woła do nas Syryjczyków: „Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!”. Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład – mówi Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo.

16 

Pierwsze spotkanie pod hasłem „Skazani. Dotknij ich cierpienia” odbędzie się w sobotę, 16 marca, o 15.00 w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Stanisława Kostki w Poznaniu. W programie prelekcja Sylwii Hazboun –eksperta Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska– na temat obecnej sytuacji w regionie, a także świadectwo Farida Aboujirad, naocznego świadka dramatu w Syrii oraz degustacja syryjskiej kawy. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych losem syryjskich rodzin, a w szczególności darczyńców programu „Rodzina Rodzinie”.

Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia unikalnych materiałów i spotkania oraz rozmowy z Syryjczykami. Mocnym akcentem spotkań będą materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas.

 14

Każdy wyjdzie ze spotkania bogatszy o wiedzę na temat Syrii i sytuacji Syryjczyków, a wiedzę tę będzie mógł uzupełnić zabierając ze sobą książkę cegiełkę „Nadchodzi poranek” Ibrahima Alsabagha, która została wydana, aby wesprzeć program „Rodzina Rodzinie”.

 

Ty też możesz pomóc!

Pomoc dla Syrii
Pomocy humanitarnej w Syrii potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, a co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone.
Skład charytatywny
Woda Jordan