Caritas
10 kwietnia 2018Caritas Archidiecezji Poznańskiej  |  Marek Misiek

Noble Miłosierdzia zostały rozdane! Podsumowanie X Gali Banku Miłosierdzia

Poleć znajomemu

7 kwietnia odbyła się X Gala Banku Miłosierdzia, w której udział wzięło blisko 300 osób, którzy regularnie wspierają działania Caritas Poznań.

Gala Banku Miłosierdzia, to przede wszystkim czas dobrych emocji, który ma na celu budowanie trwałej relacji między organizacją, a ludźmi dobrej woli. Podczas uroczystości darczyńcy zostali uhonorowani, a w ramach podziękowań, przedstawiciele firm i osoby indywidualne, które regularnie wspierały dzieło Caritas Poznań otrzymały Statuetki „Signum Caritatis” oraz wyróżnienia.

Gala Banku Miłosierdzia jest okazją, aby wyrazić naszą wdzięczność za ofiarność i regularne wspieranie naszych inicjatyw.  W tym dniu, nie prosimy o pomoc, ale dziękujemy za otwarte serca i codzienne zaangażowanie. Gala to miejsce, gdzie możemy poznać i posłuchać świadectw osób, które dzięki działaniom Caritas doświadczyły realnej ludzkiej pomocy – Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej,  ks. Marcin Janecki.X Gala Banku Miłosierdzia


Podczas Gali chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie wolności  - w tym celu zaprosiliśmy Bashara,  który podzielił się z nami swoim świadectwem. Młody mężczyzna pochodzi z Syrii, którą z powodu wojny zmuszony był opuścić. W swoim świadectwie podkreślił, jak ważna jest dla niego pomoc kierowana do jego rodaków przez Caritas Polska. Na tę chwilę, poprzez  program Rodzina Rodzinie - na pomoc w Syrii zostało przekazanych ponad 30 mln zł.

W kolejnej części uroczystości Siostra Paula – Dyrektor Domu Dziecka w Lesznie podzieliła się radością wynikającą z ukończenia remontu nowej placówki. Towarzyszyła jej jedna z dawnych podopiecznych, która dzięki trosce sióstr – otrzymała szansę na normalny start w dorosłe życie.

Kulminacyjnym momentem Gali, były wyczekiwane wyróżnienia i nagrody.


W kategorii Szkolne Koło Caritas, wyróżniona została

Szkoła Podstawowa nr 60 w Poznaniu.
Opiekunem młodych wolontariuszy jest Pani Agnieszka Baranowska

SKC Szkoła Podstawowa nr 60 w Poznaniu

Wspomniane  SKC tworzą  młodzi ludzie, którzy swoją ciężką pracą i poświęceniem zmieniają świat na lepsze. Dzięki ich wytrwałości i sumiennej pracy nigdy nie zabrakło wolontariuszy chętnych do pomocy podczas Betlejem w Poznaniu, Orszaku Trzech Króli czy Wigilii dla Ubogich. Jest to młodzież o wielkich sercach, która angażuje się w wolontariat, nie tylko w ramach zajęć, ale również w czasie wolnym. Towarzyszą przy zbiórkach żywności i tytek charytatywnych, ale również wspomagają finansowo Fundacje Redemptoris Missio, Sierociniec w Domu Pokoju w Betlejem, misje salezjańskie, a przede wszystkim otaczają troską uczniów w trudnej sytuacji materialnej. Biorą czynny udział w akcjach tj. sprzedaż baranków wielkanocnych, rogali Marcińskich czy kremówek papieskich, z których dochód wspiera akcje przez nas prowadzone. Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 60 to miejsce, które uczy wrażliwości na los drugiego człowieka, dlatego też jego byli uczniowie, nadal wspólnie z nami tworzą dzieło Caritas. Dziękujemy młodym wolontariuszom za ich dobre serca i nieustanne zaangażowanie w pomoc potrzebującym.


W Kategorii Parafialny Zespół Caritas zwyciężył
 
 Parafialny Zespół Caritas 
przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Luboniu


Parafialny Zespół Caritas przy parafii św Maksymiliana Kolbego w Luboniu
Jest to grupa ludzi o wielkich sercach, aktywnie zaangażowanych w dzieło Caritas. Każdego dnia, docierają z pomocą do ludzi ubogich, chorych, starszych oraz dzieci. W swojej parafii organizują Dzień Chorego, Bal Charytatywny oraz Festiwal Ciast, z którego dochód przeznaczony jest na misje. Regularnie angażują się również w akcje tj. Tornister Pełen Uśmiechu oraz Kiermasz Odzieży. Na pomoc ich wolontariuszy można liczyć nie tylko podczas zbiórek żywności czy tytek charytatywnych, ale również na koloniach i wczasorekolekcjach Caritas. Dziękujemy Parafialnemu Zespołowi Caritas przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Luboniu za ich codzienną misję i wiarę w dzieło, które wspólnie tworzymy.

Następnie darczyńcom przyznano Stutuetki Signum Caritatis.

W kategorii świadectwo - statuetkę otrzymał

Piotr Marynowicz


Piotr

Piotr to młody chłopak, który od 10 lat jest wolontariuszem Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Lubi spędzać czas z chorymi, niepełnosprawnymi, ubogimi czy samotnymi. Sam o sobie mówi „że został powołany do służenia drugiemu człowiekowi, którego nie można zostawić i pominąć.” Piotrze dziękujemy Ci, że jesteś i swoją postawą wspierasz i pomagasz tak wielu ludziom.


Za współpracę wyróżniliśmy firmę

Inea

Inea


W dzisiejszych czasach można polegać tylko na zaufanych i sprawdzonych partnerach. Jednym z nich jest firma INEA – to dostawca usług: Internetu, telewizji oraz telefonii. To wszystko w najnowocześniejszej obecnie technologii światłowodowej. INEA określa się mianem „Dobrych ludzi do Internetu” i ci dobrzy ludzie wspierają nas w naszej codziennej pracy już od blisko 8 lat. Ze światłowodu INEA korzysta nasza główna siedziba znajdująca się na poznańskiej Wildzie, z którą to połączony jest nowopowstały Dom Dziecka w Lesznie. Dzięki INEA jego wychowankowie będą mogli skorzystać z szybkiego Internetu czy telewizji, a o ich bezpieczeństwo zadba monitoring całego budynku. Te wszystkie rozwiązania mamy właśnie dzięki INEA, którą nie bez powodu określamy Partnerem Technologicznym Archidiecezji Poznańskiej (na marginesie – budynek kurii na Ostrowie Tumskim podłączony został do sieci światłowodowej w zaledwie dwa dni!). INEA – nasz godny partner. Nagrodę odebrał Pan Prezes Janusz Kosiński.


Natomiast darczyńcą roku został

Selgros Cash&Carry

Selgros Cash&Carry

Firma Selgros Cash&Carry  od ponad 10 lat wspiera Caritas. To firma troskliwa, która wielokrotnie okazała dużą wrażliwość na potrzeby ludzi i chęć do dzielenia się. Nieocenione zaangażowanie Selgros Cash&Carry wyraża się w wieloletniej współpracy przy organizacji Wigilii Caritas dla potrzebujących i samotnych w całej Polsce. Od pięciu lat firma uczestniczy w akcji „Tornister Pełen Uśmiechu”, w której co roku przekazuje plecaki szkolne dzieciom z potrzebujących rodzin. Firma angażuje się również w działania niosące pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie Selgros Cash&Carry  jest w trakcie przekazywania na ręce Caritas darowizny w postaci kilkudziesięciu palet odzieży. Na Gali obecni byli przedstawiciele firmy, a nagrodę odebrał Pan Prezes - Alexander Orlowski.

Specjalna nagroda Super Signum Caritatis trafiła na ręce byłego, wieloletniego dyrektora Caritas Poznań

Ks. Waldemara Hanasa

ks Waldemar Hanas

Jest to wyraz głębokiej wdzięczności i docenienie poprzedniego Dyrektora za wieloletnie zaangażowanie i rozwój organizacji.

Po rozdaniu nagród nastąpiła 30 minutowa przerwa, w trakcie której obecni goście mogli zjeść posiłek oraz obejrzeć wystawę z muzeum Powstania Wielkopolskiego. W drugiej części wszyscy posłuchaliśmy spektaklu „Argentyńska noc z Piazzolą".

 

Pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za udział i wspólny czas. Dziękujemy, że jesteście i wspólnie z wami możemy pomagać tak wielu potrzebującym ludziom.

Ty też możesz pomóc!

Pomoc dla Syrii
Pomocy humanitarnej w Syrii potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, a co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone.
Świetlice socjoterapeutyczne - podarujmy dzieciom radość
Zadbajmy o bezpieczną, dziecięcą przystań – pomóż nam zdobyć środki na utrzymanie działalności świetlic socjoterapeutycznych.
101 osób wpłaciło 12 934
Potrzeba jeszcze: 17 066
43.1%
43.1%
Jadłodajnie dla ubogich
Codziennie wydajemy 1000 darmowych, ciepłych posiłków dla potrzebujących. Są to głównie osoby starszy, samotne, bezdomni i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pomóż nam nakarmić tych ludzi.