15 grudnia 2023

Około 5 tysięcy Polaków mieszkących na stałe na Litwie otrzymało przedświąteczną pomoc

W okresie 04.12. – 08.12.2023r. Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz z Towarzystwem Miłośników Wilna, Zespołem Caritas z Parafii Św. Krzyża dotarli do Rodaków na Wileńszczyźnie z darami wśród, których znalazły się między innymi trwała żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, przybory szkolne, pluszaki i czekolady dla dzieci. Dary dotarły między innymi do parafii, szkół z polskim językiem nauczania, podmiotów kultury, grupy kombatantów i represjonowanych, a także do jedynego na obecną chwilę Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki, prowadzonego przez polską siostrę zakonną Michaelę Rak. Wsparcie dotarło do około 5 tysięcy osób. Odbyły się liczne spotkania w szkołach, parafiach na Litwie co było okazją do utrwalenia wiedzy o przeszłości i współczesności Wilna i Ziemi Wileńskiej, jak również podtrzymywania więzi z naszymi rodakami na tej Ziemi.

Wydarzenie  nie było by możliwe, gdyby nie wsparcie darczyńców wśród których znalazła się Fundacja Zakłady Kórnickie. Należy również podkreślić, że wydarzenie to miało miejsce w szczególnym roku, ogłoszonym Rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej w setną rocznicę śmierci tej wybitnej postaci, zasłużonej dla miasta Kórnika oraz samej Fundacji Zakłady Kórnickie.

str z

Hospicjum na Litwie
Miesięczny koszt utrzymania Hospicjum to aż 85 tys. euro. Państwo co miesiąc przeznacza 40 tys. euro, jednak pozostałe 45 tys. euro trzeba pozyskać samemu.
594 osoby wpłaciły 89 901