Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
KRS 0000224658
Wsparcie Caritas Poznań dla uchodźców z Ukrainy. Przekaż 1% dla Ukrainy.
Od rozpoczęcia działań wojennych na terenie Ukrainy minęło już kilkanaście tygodni. Dla Caritas Poznań pomoc dla Ukrainy z miejsca stała się priorytetem działań i pomocy w kierunku ludzi, którzy dotknięci zostali wielkim bólem i cierpieniem. Dzięki zaangażowaniu tak wielu ludzi jesteśmy w stanie nieść pomoc na tak dużą skalę.
Ogromnym zaangażowaniem i pomocą już w pierwszych dniach wykazały się parafie naszej Archidiecezji, które przeprowadziły zbiórki darów oraz zbiórki finansowe. Ilość zebranych produktów przekroczyła nasze możliwości magazynowe i 2 marca został otwarty na Międzynarodowych Targach Poznańskich Centralny Punkt Zbiórki asortymentu.
Codziennie docierały do nas osoby indywidualne, organizacje, firmy, które przywoziły dary. Pomoc płynęła nie tylko z naszych rejonów, ale również z zagranicy. Docierały do nas transporty z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Szwecji, Anglii, Szwajcarii, Słowenii. Z tego miejsca produkty były: przekazywane na ośrodki pomocy, w których zatrzymują się ukraińscy uchodźcy; wysyłane wielu organizacjom charytatywnym, które działają w pobliżu granicy z Ukrainą oraz w głąb Ukrainy. Z tego punktu wyjechało kilkanaście tirów i busów pełnych najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc dotarła między innymi do: Sumy, Mariopola, Kijowa, Charkowa, Trembowla, Borsyławia, Czernichowa, Krasiłowa, Baru, Berdyczowa, Mościska, Odessy.
W tym miejscu po pomoc mogły przychodzić również rodziny i osoby, które uciekły ze swojej ojczyzny przed wojną. Otrzymywały tam pomoc żywnościową, środki higieniczne, odzież czy artykuły dla dzieci. Dziennie wydawane było koło 1000 paczek. To miejsce nie mogłoby funkcjonować bez setek wolontariuszy indywidualnych oraz tych zrzeszonych w ramach ZHR i ZHP, którzy każdego pomagali w tym miejscu.
Również na MTP już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie rozpoczął swoją działalność całodobowy Punkt Przyjmowania Uchodźców. Jest to miejsce pośrednie, gdzie odbywa się proces rejestracji i przyporządkowania rodziny pod konkretny adres ośrodków pomocy. To miejsce w którym mogą również otrzymać pomoc prawną i psychologiczną, uzyskać informacje o pobycie w Polsce oraz o kwestiach urzędowych, dostać niezbędne artykuły pierwszej potrzeby oraz uzyskać pomoc medyczną. W tym miejscu od początku posługują nasi wolontariusze, którzy bardzo często jako pierwsi rozmawiają, tłumaczą, pomagają, szykują i wydają ciepłe napoje oraz jedzenie osobom, które przebyły wielogodzinną, a często nawet kilkudniową podróż. Od początku trwania wojny w Ukrainie zgłosiło się do nas z chęcią pomocy uchodźcom blisko 1600 osób.
W wielu miejscach naszej Archidiecezji działają ośrodki pomocy, w których gościmy ukraińskie rodziny. Uchodźcy przyjmowani są również w parafiach na probostwach oraz w rodzinach. We wszystkich tych miejscach gościmy około 4-5 tysięcy osób, a przewinęło się przez nie zdecydowanie więcej. Cześć ludzi zatrzymuje się tylko na chwilę, chcąc dostać się do innych miejsc.
Kolejnym krokiem Caritas Poznań w pomocy dla uchodźców z Ukrainy było otwarcie nowego ośrodka, skierowanego do mam z dziećmi. Dlatego powstało Centrum wsparcia rodzin dla uchodźców z Ukrainy. W ramach naszych działań skupiamy się także na pomocy strukturalnej. W nowym miejscu od rana prowadzimy zajęcia dla dzieci z Ukrainy (nauka języka polskiego, pomoc psychologiczna, rozwijanie talentów, zabawa itp.), natomiast od południa wsparcie dla mam (nauka języka polskiego, pomoc psychologiczna, pomoc w znalezieniu pracy itp.).
Możesz wesprzeć nasze działania na rzecz Ukrainy wpłacając swój 1 % podatku na:
Caritas Poznańska
KRS 0000224658
Cel szczegółowy: Ukraina