Caritas
21 marca 2022

Caritas w Polsce zebrała 83 mln zł na pomoc dla Ukrainy

Dzięki tym środkom Caritas Polska wspiera rzymskokatolicką Caritas-Spes oraz grekokatolicką Caritas Ukraina, działające na terenach objętych wojną, wysyła transporty humanitarne do Ukrainy, a także pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce. Ponad 130 placówek Caritas wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już przeszło 438 tys. osób. Organizacja przygotowuje się na długofalowe działanie w związku z kryzysem humanitarnym w Ukrainie.

Mijają trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Caritas w Polsce od pierwszych chwil po inwazji Rosji na Ukrainę pomaga poszkodowanym. Organizacje Caritas-Spes i Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska ponad pół miliona zł. Te środki pozwalają na prowadzenie najpilniejszych działań.

– Pomoc od Caritas pozwoliła osobom, które musiały opuścić swoje domy uciekając przed wojną, otrzymać podstawowe rzeczy: jedzenie, wodę, artykuły higieniczne, odzież, kołdry, poduszki i pościel. W związku z tym, że w tej chwili w niektórych regionach Ukrainy brakuje podstawowych artykułów spożywczych, pomoc humanitarna w tej postaci jest bardzo ważna – potwierdza Myroslava Andrushchenko z Caritas Ukraina.

Caritas w Polsce organizuje też docierające na Ukrainę transporty humanitarne. Od początku wojny diecezjalne Caritas wysłały już pół tysiąca samochodów ciężarowych i busów, które zawiozły 7,3 tys. ton pomocy – oprócz żywności, środków higienicznych i opatrunkowych, także m.in. generatory prądu, środki czystości, koce, śpiwory, karimaty, latarki. Wartość tych transportów to około 35 milionów zł.

– W tym kryzysie dużym wsparciem dla nas jest międzynarodowa struktura Caritas. W tym momencie w biurze Caritas Polska pracuje kilkanaście osób z Caritas w różnych krajach, które wspierają działania humanitarne. Są pośród nas pracownicy Caritas Szwajcaria, brytyjskiego Caritas czyli CAFOD, Catolic Relief Service z USA i inni partnerzy. Prace koncentrują się m.in. na udrażnianiu kanałów transportowych, zwiększaniu efektywności działań humanitarnych, wspólnym koordynowaniu pomocy – dodaje Ireneusz Krause, Zastępca Dyrektora Caritas Polska.

275239880_7577110785647236_2924206315256864823_n

Na granicy i w głębi kraju

W Polsce Caritas odpowiada na wyzwania związane z największą w Europie od czasu drugiej wojny światowej falą uchodźców. Codziennie polską granicę przekraczają dziesiątki albo i setki tysięcy ludzi. W 26 przygranicznych punktach pomocy wspiera ich 1,2 tys. wolontariuszy Caritas oraz Konsulty Zakonów Żeńskich. Przez trzy tygodnie pomogli ponad 80 tys. osób, przekazując im ciepłe posiłki, wodę i prowiant, a także inne niezbędne artykuły, jak koce, śpiwory, termosy, itp. Tam, gdzie są takie możliwości, jak na przykład na dworcu kolejowym w Przemyślu, Caritas organizuje pomoc w opiece nad dziećmi dla matek, które potrzebują chwili wytchnienia po wielogodzinnej podróży w trudnych warunkach.

Z granicy wielu uchodźców udaje się w głąb Polski. W 210 swoich ośrodkach Caritas diecezjalne objęły wsparciem ponad 8,6 tys. osób, w tym ponad 4,7 tys. dzieci, wspierają też niemal 30 tys. uchodźców przyjętych w polskich domach. Ponad 130 placówek Caritas wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już przeszło 438 tys. osób. Ponadto ponad 69 tys. uchodźców otrzymało paczki żywnościowe, a Caritas Polska rozpoczęła projekt „Paczka dla Ukrainy”, dzięki któremu do mieszkańców ogarniętego wojną kraju i do Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, ma trafić łącznie 200 tys. paczek.

– Paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, zawierające produkty, których lista znajduje się na stronie caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii oraz placówek Caritas. Na liście produktów są głównie artykuły spożywcze i higieniczne. Uwaga: paczka nie może być zaklejona; zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas – zaznacza ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Partnerem logistycznym akcji jest InPost. Kartony sponsoruje firma Mondi.

274612613_7577110942313887_2702127756368591663_n

Dla chorych ukraińskich dzieci i obywateli innych krajów

Zakres pomocy udzielanej przez Caritas w Polsce w związku z wojną na Ukrainie jest bardzo szeroki – obejmuje tyle dziedzin życia, ile rujnuje trwająca za naszą granicą tragedia. Caritas Polska i Caritas diecezjalne przygotowały ok. 2,5 tys. miejsc dla większych i mniejszych grup ukraińskich sierot i dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ośrodkach wypoczynkowych, domach rekolekcyjnych i domach zakonnych przyjęto już ponad 800 dzieci i opiekunów.

– Wiele z tych dzieci to osoby z niepełnosprawnością – informuje Monika Figiel z Caritas Polska. – Obecnie wszystkie ewakuacje grup dzieci przeprowadzamy w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Największe grupy sierot (nawet do 200 osób) przyjęły Caritas Diecezji Opolskiej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Caritas Archidiecezji Warmińskiej przyjęła kilkoro maluchów chorych onkologicznie do dziecięcego hospicjum. Wiele mniejszych grup dzieci (10, 20-osobowych, z mamami lub z opiekunkami) zamieszkało w zakonnych domach gości w diecezjach w całej Polsce. Przygotowujemy się także do relokacji najbardziej chorych dzieci do specjalistycznych ośrodków Caritas w Europie – uzupełnia Monika Figiel.

Poza Ukraińcami do Polski trafiło wielu obywateli innych krajów, przebywających w Ukrainie w momencie wybuchu wojny. Im również Caritas pomaga.

Ta pomoc to choćby wsparcie w rezerwacji biletów kolejowych dla osób uciekających z Ukrainy czy zorganizowanie transportu do Polski dla studentów z Ghany studiujących w Ukrainie. To tylko dwa przykłady z archidiecezji katowickiej. Lubelska Caritas organizuje dla uchodźców pomoc psychologiczną, tłumaczenia (w tym tłumaczy przysięgłych, potrzebne w przypadku dokumentów dotyczących leczenia), robi zdjęcia do dokumentów. Psychologów i tłumaczy zapewnia także część pozostałych Caritas diecezjalnych oraz Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie. Caritas w Gliwicach przekazała uchodźcom 200 kart SIM do telefonów i wysłała ambulans z podstawowym wyposażeniem do Iwanofrankowska.

275989013_7577111332313848_1307024678346288553_n

- Na dzień dzisiejszy suma jaką zebraliśmy to kwota 83 miliony złotych. Z tej kwoty 38 milionów pochodzi ze zbiórki w kościołach i parafiach i pozostaje w Caritas diecezjalnych na lokalne działania. To rekordowa zbiórka w historii Caritas Polska. Ja ze swojej strony chciałbym gorąco podziękować wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, pracownikom – wszystkim zaangażowanym w działania, które podejmujemy w odpowiedzi na największy kryzys humanitarny w Europie od czasu drugiej wojny światowej, który ma miejsce tak blisko nas. Jestem zbudowany ogromną skalą i różnorodnością wsparcia płynącego do uchodźców w całej Polsce. – dodaje dyrektor Caritas Polska.