Caritas
15 listopada 2023

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4,7)

Poleć znajomemu
Hasło tegorocznego Światowego Dnia Ubogich jest fragmentem wybranym przez papieża Franciszka z duchowego testamentu Tobiasza – ojca, kiedy wysyła swojego syna w drogę. Podobnie papież chce posłać każdego z nas, abyśmy biorąc sobie do serca słowa starego Tobiasza zastanowili się, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi pomagać każdemu biedakowi – nie tylko temu, który żyje na ulicy, ale bliźniemu – koledze czy koleżance w pracy, sąsiadom, komuś, kto żyje blisko, a być może nie dostrzegamy jego cierpienia.

Realizując wezwanie papieża przedstawiciele Caritas Poznań wybrali się wczoraj razem z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komisariatu Policji Poznań Wilda aby odwiedzić bezdomnych w ich miejscach przebywania – przekazać ciepłe koce, skarpety, ubrania, rękawiczki. Zostawiliśmy również jedzenie i termosy, jednak najbardziej zależało nam na rozmowie, spotkaniu i przekazaniu informacji, gdzie mogą udać się osoby potrzebujące wsparcia – zachęcaliśmy do skorzystania z jadłodajni, Łaźni miejskiej, Ogrzewalni i schroniska.

Rodzajów biedy jest wiele – może nią być ubóstwo materialne czy kryzys bezdomności. Współcześnie widzimy jednak inne płaszczyzny, na których wielu ludzi cierpi braki, bo ubóstwo jest właśnie brakiem, np. brakiem relacji – otaczająca nas pandemia samotności jest jednym ze smutnych oblicz dzisiejszego społeczeństwa. Zachęcamy, do włączania się nie tylko w dzieła prowadzone przez Caritas Poznań, ale również do wrażliwości na cierpienie otaczających nas ludzi.
 
Orędzie papieża Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich:
https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/poveri/documents/20230613-messaggio-vii-giornatamondiale-poveri-2023.html

Ty też możesz pomóc!

Warzywniak Jadłodajni dla potrzebujących
176 osób wpłaciło 20 130
100%
100%
Remont Domu Samotnej Matki w Kiekrzu
155 osób wpłaciło 32 619
Potrzeba jeszcze: 87 381
27.2%
27.2%