Caritas
12 lutego 2019  |  Małgorzata Kozak

Podsumowanie Białej Soboty

Poleć znajomemu

Setki mieszkańców Poznania wzięły udział w akcji profilaktycznej „Biała Sobota”, która odbyła się dziewiątego lutego w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. W trakcie wydarzenia przeprowadzono aż 1537 konsultacji: były to bezpłatne badania oraz porady lekarskie. Do dalszego leczenia skierowano pacjentów z 5 schorzeniami neurologicznymi, 3 guzami układu moczowo-płciowego oraz 4 podejrzenia nowotworu skóry. 

FullSizeRender-12-02-19-11-46   IMG_4634-12-02-19-11-46

Każdy zna powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Podczas „Białej Soboty” poznaniacy co roku mogą za darmo skonsultować swoje dolegliwości ze zgromadzonymi w jednym miejscu specjalistami z okolicznych przychodni. Przeprowadzanie badań profilaktycznych jest niezwykle istotne. Nie powinno się czekać na rozwój choroby, a nigdy nie można być pewnym, czy już się nie zaczęła. Dzięki regularnej diagnostyce jesteśmy w stanie w porę dowiedzieć się o zagrożeniu dla zdrowia i zapobiec długotrwałemu leczeniu. Wiele chorób przebiegałoby o wiele lżej, gdyby były w porę rozpoznane.


IMG_4637-12-02-19-11-46   FullSizeRender-12-02-19-11-46-2

Osoby biorące udział w sobotniej akcji mogły skorzystać z badań słuchu i wzroku, a także z badań mammograficznych. Miały również możliwość zaczerpnąć porad fizjoterapeuty, ortopedy, stomatologa, kardiologa, dietetyka czy psychologa. Słowem – były pod czujnym okiem lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Na uczestników czekało też między innymi szkolenie z pierwszej pomocy, pokazy ćwiczeń odprężających, rejestracja dawców szpiku, a na najmłodszych – Szpital Pluszowego Misia.

Projekt zrealizowany został we współpracy Caritas Poznań oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania.