6 lutego 2023

Biała sobota wraca po pandemicznej przerwie

Wiek senioralny, czy życie emeryta, często kojarzone są z wolnością, swobodą i dużą ilością wolnego czasu. Niejednokrotnie jednak osoby starsze borykają się z wieloma problemami, czy narastającymi wyzwaniami życia codziennego. Zdarza się także, że i młodsi ludzie muszą radzić sobie z podobnymi problemami jak ich rodzice, czy dziadkowie. Mowa tu o przemijającym darze, który niezadbany przemija – chodzi rzecz jasna o zdrowie.

Żeby tego było mało, wielu Polaków – w tym Poznaniaków – miesiącami, czy nawet latami, z niecierpliwością wyczekuje terminu umówionej wizyty u lekarza, czy innego specjalisty. Często problem w tym czasie się nasila, albo stres z nim związany narasta.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszej lokalnej społeczności, Caritas Poznań od lat organizowała otwarte wydarzenie przypadające w dzień poprzedzający Światowy Dzień Chorego. Wydarzenie to gromadzi w jednym miejscu wielu specjalistów, którzy wykonując szereg badań pomagają uczestnikom w profesjonalny sposób zdiagnozować ich bieżącą sytuację zdrowotną.

W ubiegłych latach Biała Sobota gromadziła około 1200 osób, które przyszły skorzystać z wiedzy i doświadczenia dostępnego personelu medycznego. Pulmonolodzy, czy diabetolodzy jedynie otwierają listę specjalistów obecnych w czasie wydarzenia. Ponadto, na miejscu dostępne są także punkty mobilne, takie jak: osteobus, mammobus, czy słuchobus. Poza sprawdzeniem swojego stanu zdrowia, podczas wydarzenia można też wziąć udział w wykładach, czy szkoleniach, podnoszących poziom wiedzy o bezpieczeństwie i zdrowiu.

Udział w wydarzeniu wziąć mogą wszyscy – zarówno osoby starsze, jak i młodsze znajdą przestrzeń, z której będą mogły skorzystać. Caritas Poznań wierzy, że zdrowie jest dobrem, o którego zadbanie możliwość powinni mieć wszyscy, dlatego udział w imprezie – w tym każda wizyta u specjalistów – jest nieodpłatny.

BS

W tym roku, po pandemicznej przerwie, Biała Sobota wraca do harmonogramu licznych wydarzeń organizowanych przez Caritas Poznań. Odbędzie się ono w dniu 18 lutego, w godzinach 10:00-13:00, w budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu. Natomiast strefa mobilna pod szkoła w postaci podstawionych autobusów medycznych (Osteobus, Mammobus, Słuchobus, RTG)  w godzinach 09:00-14.00.

Lekarze i organizacje różnych specjalizacji, którzy będą obecni na Białej Sobocie:

• DIABETOLOG
  • PIELEGNIARKI CARITAS POZNAŃ – pielęgniarki ze Studenckiego Koła Pielęgniarstwa przy Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim – Oddział Wielkopolski, pielęgniarki CARITAS (badanie krwi: poziom glukozy, cholesterolu, pomiar ciśnienia krwi, trójglicerydów)
  • POZNAŃSKIE TOWARZYSTWO AMAZONKI – stoisko z materiałami z zakresu profilaktyki raka piersi, porady i konsultacje z w/w dziedziny
  • STOWARZYSZENIE CHORYCH NA CZERNIAKA – badanie znamion przy pomocy videodermatoskopu.
  • ENDOKRYNOLOG
  • LARYNGOLOG
  • PROTETYK SŁUCHU
  • GINEKOLOG, LEKARZ RODZINNY
  • OTOLARYNGOLOG
  • NEUROLOG
  • ONKOLOG, chirurg
  • MEDPOLONIA (pomiar ciśnienia, pomiar wagi BMI tkanki tłuszczowej i więcej)
  • DIETETYK
  • ORTPEDA
  • FIZJOTERAPEUTA
  • PULMONOLOG
  • KARDIOLOG
  • SANEPID - badanie zawartości CO2 w wydychanym powietrzu
  • Bezpłatne testy HCV i szczepienia przeciwko COVID-19
  • SYNEXUS - próby wątrobowe (ALAT, ASPAT)
  • Oddział Wielkopolski Narodowego Funduszu Zdrowia - edukacja, informacja sanatoria, Internetowe Konto Pacjenta
  • DRUZYNA SZPIKU - propagowanie idei dawstwa szpiku
  • Straż Pożarna - Zasady udzielania pierwszej pomocy
  • POLICJA - Pogadanki o bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej
  • Centrum Inicjatyw Senioralnych - Informacja o działaniach podejmowanych na rzecz seniorów
  • Poznańskie Centrum świadczeń - Złota Karta Seniora
  • Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii  - przegląd zębów, higiena zębów i protez, pokazy szczotkowania zebów, czyszczenie protez
  • PUNKT DIAGOSTYCZNY COMARCH - profilaktyka stanu zdrowia: EKG jednowprowadzeniowe, pomiar temperatury ciała, cisnienia tętniczego, masy ciała, glikemii, badanie otoskopem
  • INTERNISTA, SPECJALISTA OPIEKI PALIATYWNEJ, SPECJALISTA RADIOLOGII - konsultacje
  • ZEPTER MEDICAL - masaż, pomiar ciśnienia tętniczego, zabiegi przeciwbólowe światłem Bioptron
  • STOWARZYSZENIE CHORYCH NA CZERNIAKA - samobadanie znamion, profilaktyka nowotworów skóry, czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
    LEKARZ RODZINNY, GINEKOLOG - konsultacje

Serdecznie zapraszamy do udziału w Białej Sobocie. Zadbajmy o własne zdrowie!

Poniżej zdjęcia z ostatniej edycji Białej Soboty.

Jadłodajnie dla potrzebujących
Codziennie wydajemy 1000 darmowych, ciepłych posiłków dla potrzebujących. Są to głównie osoby starsze, samotne, bezdomni i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.