Caritas
14 maja 2018Caritas Archidiecezji Poznańskiej  |  Marek Misiek

Podsumowanie działań podjętych na rzecz poszkodowanych w wybuchu kamienicy na Dębcu

Poleć znajomemu

Wybuch kamienicy na Dębcu - podsumowanie pomocy

Dziś w centrali Caritas Poznań odbyło się podsumowanie pomocy dla ludzi dotkniętych wybuchem kamienicy na Dębcu. W spotkaniu uczestniczyły – rodziny poszkodowane, kierownik filii poznańskiego MOPR - Pani Teresa Matysiak oraz Dyrektor Caritas – ks. Marcin Janecki, który poprowadził zebranie.

Działania podjęte w ramach pomocy ofiarom katastrofy budowlanej prowadziliśmy na różnych płaszczyznach. Zaangażowanie w pomoc okazały nie tylko osoby indywidualne, ale również firmy, organizacje czy instytucje państwowe.

Spotkanie miało również wymiar duchowy – uczestnicy wspólnie modlili się w intencji rodzin dotkniętych tragedią. Ponadto poszkodowani  na początku czerwca udadzą się na pielgrzymkę do Częstochowy. 

Podsumowanie pomocy na rzecz poszkodowanych

Zebraliśmy łącznie 245 895, 06 zł – w tym 50 000 zł zostało przekazane przez Caritas Polska.  Do tej pory rozdysponowaliśmy kwotę 68 905, 34 zł.

Wydatki w kwocie 68 905, 34 zł zostały przeznaczone na: wsparcie finansowe, które ofiary otrzymały w ramach pomocy doraźnej, techniczno-sanitarnej obsługi hotelu, opłatę za posiłki w trakcie Świąt Wielkanocnych, zwrot środków za rachunki na pierwsze potrzeby, jak również opłaty 4 kaucji za mieszkania.

Wspólnie podjęto decyzję, że 60 000 zł przeznaczymy na rehabilitację i potrzeby Kacpra przebywającego obecnie w szpitalu. Jest to chłopiec, który w wybuchu stracił mamę.

Obecnie do rozdysponowania pozostało 116 989, 72 zł. Środki zostaną podzielone proporcjonalnie i przekazane na konta bankowe  49 osób z 14 rodzin poszkodowanych w wybuchu. Na każdą z osób przypadnie kwota 2 387, 54zł.

Poszkodowane rodziny - wybuch Dębiec
Na zdjęciu są osoby, którym udało się pomóc dzięki Tobie! Ta pomoc to Państwa zasługa i wielki dowód miłości i solidarności, okazany drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Działania związane z wyposażeniem mieszkania i wsparciem rzeczowym

Ponadto w celu powrotu do jak najszybszego normalnego życia poszkodowanych, Caritas Poznań zaangażowało się we współpracę z MOPR, Miastem Poznań, firmami i instytucjami, które pomogły w wyposażeniu mieszkań, przekazały bony i pakiety, tudzież zorganizowały zbiórkę pieniędzy.

Należą do nich: Selgros Cash & Carry, Piórex S.A., Auchan, York, Kaufland, Netto, Carrefour, Volkswagen Poznań, Aquanet, ING Bank Śląski, Lidl, Bricomarché, Sołtys Wir - Pan Dominik Występski, Kompania Piwowarska, Franklin Templeton Investments,  Poland Raben, Fundacja Banku Zachodniego WBK, Żabka, GS1, GSK.

 

Cieszymy się, że dzięki Waszej pomocy – udało się dotrzeć z realną pomocą do ofiar tragedii. W imieniu swoim i rodzin poszkodowanych, wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc serdecznie dziękujemy.

Nadal pragniemy otaczać wsparciem rodziny poszkodowane. Już niebawem organizujemy wyjazd wakacyjny dla najmłodszych, w którym wezmą również udział dzieci dotknięte tragedią na Dębcu.