Caritas
16 czerwca 2021  |  Agnieszka Graj - Dyrektor Przedszkola

Przedszkole Promyki ma już 10 lat

Poleć znajomemu

„Lat już 10 na Piątkowie, na osiedlu Sobieskiego

Jest przedszkole wyjątkowe, pełne Ducha Bożego.

Dużo gwaru, śmiechu, prostej, dziecięcej radości

Po to, żeby trwały piękne chrześcijańskie wartości.

Jesteśmy tu zaraz obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Szybko sobie dorastamy blisko Ojca Niebieskiego.

Promyki nasze przedszkole się nazywa,

Bo z Sanktuarium miłosierdzie, jak promyk, do serc naszych spływa…”
Dzień 15 czerwca 2021 roku był dla społeczności Niepublicznego Przedszkola „Promyki” w Poznaniu dniem wyjątkowym, świętowaliśmy bowiem Jubileusz 10-lecia naszego przedszkola. Od kilku tygodni w naszych sercach rodziły się pomysły dotyczące sposobów wyrażenia naszej radości i wdzięczności za dar caritasowskiego przedszkola.

200237414_931588540744454_3031093056199251838_n

Jak przystało na placówkę katolicką, uroczyste obchody Jubileuszu rozpoczęliśmy Eucharystią w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Mszę Świętą odprawił Ksiądz Proboszcz Henryk Ogrodnik przy współudziale Dyrektora Caritas Poznańskiej ks. Marcina Janeckiego oraz z-cy Dyrektora Caritas Poznańskiej ks. Krzysztofa Giezka. Funkcje liturgiczne i oprawę muzyczną przygotowali rodzice naszych wychowanków. Dzięki ich otwartości wielbiliśmy Boga przy dźwiękach instrumentów strunowych: altówce, kontrabasie i gitarze. Śpiew dzieci, rodziców i pracowników placówki popłynął z małych serc wprost do Serca Jezusa Miłosiernego.

200135125_836655053898855_159628633900126961_n

Po uczcie duchowej kroki swoje skierowaliśmy na plac, który łączy Sanktuarium z naszym Przedszkolem. Tam, na specjalnie wzniesionej plenerowej scenie, rozegrało się przepiękne przedstawienie w wykonaniu naszych wychowanków. Dzieci, ubrane w stroje zdradzające nazwy naszych przedszkolnych grup: pszczółek, żabek i jeżyków, zaprezentowały autorską opowieść p. Agaty Nowak. Dzięki radosnej aranżacji przedstawienia, wypełnionego piosenkami, tańcami i wyśmienitą grą małych aktorów, nasi goście mogli dowiedzieć się o tym, co w przeciągu 10 lat wydarzyło się w Promykach. Wspomnianych działań, które podejmujemy z naszymi przedszkolakami było mnóstwo. Wspólne uroczystości takie jak Wigilia, Jasełka, kolędowanie, Śniadanie Wielkanocne, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, przedstawienia organizowane przez rodziców dla dzieci w ramach powstałego u nas teatru „Łowcy Promyków”, akcje charytatywne organizowane przez Przedszkolne Koło Caritas, Marsze Wszystkich Świętych, wspólne z rodzicami czytanie bajek, organizowanie nabożeństw różańcowych, dróg krzyżowych, wspólnotowe Msze Święte, zbieranie dobrych uczynków w Adwencie, rozdawanie Światła Betlejemskiego, to tylko nieliczne nasze pomysły na rozbudzanie w dzieciach prostej, dziecięcej ufności do Boga oraz ukazywania, że nie żyjemy tylko dla siebie, że obok nas są inni ludzie, dla których możemy być promykami niosącymi tą ufność.

201016662_204346721545741_7653616634586322362_n

W opowieści pojawiły się także osoby, które szczególnie zapisały się na kartach wspomnień naszego przedszkola. Ks. Waldemar Hanas, pani Maria Kardaś i pani Hanna Geisler to nazwiska twórców Promyków. To dzięki nim powstało miejsce, w którym w oparciu o chrześcijańskie wartości dba się o wysoką jakość edukacji. Dziś nad przedszkolem czuwa Ks. Marcin Janecki z menadżerem Wojciechem Piętką i dyrektorem Agnieszką Graj. I tak, jak wybrzmiało w wierszu podczas występu artystycznego dzieci, dziś wprowadzamy liczne innowacje dalej podtrzymując duchową formację. Rozszerzone godziny języka angielskiego, które już od września będą wypełniały codzienny blok dydaktyczny, programowanie we wszystkich grupach wiekowych, multimedialne monitory i tablice ledowe – to wszystko sprzyja rozwojowi dziecka, które w  dzisiejszych czasach żyje wśród takich właśnie nowinek technologicznych. U nas pokazujemy dzieciom w jaki sposób wykorzystać te nowości, by były dla nas pożyteczne. Łącząc naukę z zabawą i zabawę z nauką całościowo oddziałujemy na dzieci, które w Promykach nie narzekają na nudę. Oprócz działań innowacyjnych nie zapominamy o najważniejszych: bliskości, przyjaźni, wzrastaniu w poczuciu własnej wartości, odszukiwaniu swoich talentów i rozwijaniu ich. Codziennie obcujemy z przyrodą, wdrażamy dzieci do zdrowego trybu życia, sporo się ruszamy, prowadzimy obserwacje przyrodnicze we własnych ogródkach warzywno-owocowych. Wspieramy rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. Nasze przedszkole dba o dobre relacje i daje dobry start szkolny.

201869951_494835298409096_6564133972415420443_n

Spojrzenie w przeszłość, które dokonało się podczas Jubileuszu pozwoliło nam wytyczyć kolejne, nowe cele na przyszłość. Z mnóstwem pomysłów na dalszy rozwój placówki ruszamy dalej do pracy. Szczęśliwi, naładowani optymistyczną dawką dobra i miłości wraz z naszymi promykowymi rodzinami kroczymy dalej w kierunku, który wyznacza nam Bóg.