Caritas
22 lutego 2023

Zbliża się rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Dokładnie 24 lutego minie równy rok odkąd toczy się wojna między Ukrainą a Rosją, na terenie tego pierwszego kraju. Wybuch tej wojny był wydarzeniem stawiającym świat w jeszcze nowszej – po pandemicznej – rzeczywistości. Także tu, w Polsce, realia wojenne były dostrzegane w potrzebie masowej pomocy Uchodźcom napływającym zza wschodniej granicy. Jako Polacy stawiliśmy czoła temu wyzwaniu, spisując się z nawiązką. Miłosierdzie płynące z naszego narodu – wyrażane, czasem, poświęceniem, czy własnym domem.

Od samego początku jako Polacy stanęliśmy w gotowości, by nieść pomoc Sąsiadom uciekającym przed wojną. Ogrom potrzeb spotkał się z ogromem wsparcia: punkt recepcyjny, liczne zbiórki, wydarzenia, utworzone nowe placówki i wiele innych przedsięwzięć, które jako Caritas, dzięki wielkiemu wsparciu ludzi o wielkich sercach mogliśmy podjąć, stanowiły ogromny filar dla prowadzenia pomocy potrzebującym.

W związku ze zbliżającą się rocznicą trwania tej wojny odbędą się dwa istotne wydarzenia, które upamiętnią osoby zmarłe na wojnie, a także ich rodziny. Z kolei naród ukraiński pragnie docenić i podziękować Polakom – za ich otwartość na los ludzi dotkniętych wojną. Dzięki Państwa wrażliwości wielu uchodźców otrzymało konkretną pomoc i dach nad głową, w momencie, kiedy ich świat wywrócił się do góry nogami.

W piątek 24 lutego przy MTP od strony dworca PKP oraz okolicach Placu Wolności odbędzie się akcja ‘DYIAKUYU’. W ramach wyrażania wdzięczności Ukraińców, którzy otrzymali pomoc po przybyciu do Polski, w dwóch miejscach Poznania będą oni dziękować przechodniom za wszystko to, czym zostali obdarowani. Przy okazji rozdawana będzie gorąca herbata i słodki poczęstunek.


Plakat_Nabożenstwo_jezuici_DRUK_A4
Natomiast w sobotę o godzinie 19:00 w kościele oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej 18 w Poznaniu odbędzie się Nabożeństwo żałobne z modlitwą o pokój na Ukrainie pod przewodnictwem Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego. Po nabożeństwie zapraszamy na spotkanie konsolacyjne oraz koncert akordeonowy Pana Józefa Wajdzika w galerii oo. Jezuitów. Dla tych, którzy nie mogą być na wydarzeniu, a chcieliby je zobaczyć mamy dobrą wiadomość. Wydarzenie na żywo transmitować będzie stacja TVP 3 Poznań.

Bądźcie z nami!

Ty też możesz pomóc!

Jadłodajnie dla potrzebujących
Codziennie wydajemy 1000 darmowych, ciepłych posiłków dla potrzebujących. Są to głównie osoby starsze, samotne, bezdomni i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.
1412 osoby wpłaciły 148 311