Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
KRS 0000224658
Wsparcie dla Fundacji „Dobro się niesie”
Aktualizacja - DOM DLA KOBIET W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI
Poznając Kobiety w kryzysie bezdomności Fundacja "Dobro się niesie" spotyka Kobiety przebywające w schroniskach, pustostanach, Kobietę „mieszkającą” w namiocie. Wszystkie nie mają finansowych możliwości do tego, aby poczuć czym jest prawdziwy Dom. Wszystkie pracują na własne utrzymanie, aby spełnić swoje marzenie o wynajęciu mieszkania. Jednak są to odległe plany albo wręcz nierealne. Są jeszcze Kobiety emerytki, które mają za małe świadczenia albo nie mają ich wcale. Również i one pragną spędzić jesień swojego życia w prawdziwym, bezpiecznym Domu. Fundacja postanowiła otworzyć taki Dom.
Wizja Domu:
Dom stanie się miejscem, które będzie nie tylko schronieniem, ale także przestrzenią, w której każda z kobiet poczuje się godnie i bezpiecznie. Dom będzie oferował:
- wsparcie psychologiczne, terapeutyczne i doradcze, które pomoże kobietom w pokonywaniu przeciwności,
- programy reintegracji zawodowej, które pozwolą im na zdobycie umiejętności i lepszej sytuacji na rynku pracy,
- możliwość nauki zarządzania finansami, co w dłuższej perspektywie pomoże im w usamodzielnieniu się,
- realizację zainteresowań oraz czynne uczestnictwo w wolontariacie, co wzmocni postawę abstynencką,
- przestrzeń życiową, która zapewni ciepło, bezpieczeństwo i wsparcie.
Podopieczne Domu dla Kobiet będą partycypować w kosztach utrzymania Domu. Na ten moment jednak, bardzo potrzebne jest wsparcie "na start": opłaty za czynsz, kaucję, media (pierwsze 3 miesiące), fundusz remontowy, wyposażenie, wsparcie pracownika oraz wsparcie specjalistów).
RAZEM pomóżmy Fundacji "Dobro się niesie" otworzyć Dom dla Kobiet jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia!
Bezdomność. Trudno ją sobie wyobrazić, jeszcze trudniej przełamać się i pomóc. Na szczęście są wokół nas ludzie i organizacje, których misją jest służenie i mądre wspieranie osób w kryzysie bezdomności. Wspierają potrzebujące osoby w długotrwałym i trudnym procesie wychodzenia z nałogu, odzyskiwania poczucia godności.
Zapraszamy do wsparcia działań Fundacji „Dobro się niesie”, która na co dzień otacza mądrym wsparciem osoby w kryzysie bezdomności. Działalność Fundacji opiera się na kilku obszarach:
- Interwencje. To wyjazdy do miejsc, gdzie w danej chwili przebywa osoba w kryzysie bezdomności i potrzebuje natychmiastowej pomocy. O tych miejscach informują mieszkańcy Poznania.
- Streetworking. To regularne wyjazdy do miejsc niemieszkalnych, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Często są to pustostany, działki, koczowiska. Fundacja chce być blisko tych osób, aby wiedzieli, że są w każdej chwili gotowi, aby wspierać w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności.
- Konsultacje. To spotkanie osoby potrzebującej z pracownikiem Fundacji. Spotkanie ma miejsce w przestrzeni intymnej, bezpiecznej i godnej dla naszego rozmówcy. Podczas konsultacji pracownik wsłuchuje się w potrzeby osoby w kryzysie bezdomności, starając się poznać rzeczywistą sytuację osoby potrzebującej. W ten sposób może zaproponować odpowiednią, długofalową, kompleksową pomoc i rozpocząć wspólną pracę.
- Leczenie. Fundacja współpracuje z oddziałem leczenia uzależnień Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu oraz Szpitala HCP. Oczywiście, jeśli jest potrzebna pomoc na oddziale detoksykacyjnym, poszukiwane jest wolne miejsca i jak najszybciej podopieczny jest tam przewożony.
- Cztery Domy św. Łazarza. Dwa w Poznaniu, dwa w Luboniu – a kolejny, dla kobiet, nadal się tworzy. To Dom wspólnotowy, wspierany dla mężczyzn wychodzących z kryzysu bezdomności i nałogów. Jest ostatnim etapem w drodze do odzyskania pełnej samodzielności mieszkańców. W Domu odbywają się m.in. tzw. Spotkania Braci (społeczność), spotkania z ciekawymi zaproszonymi gośćmi, Krąg biblijny oraz wspólna modlitwa różańcowa, a okresowo rekolekcje. Mieszkańcom Domu Fundacja proponuje dodatkowo indywidualną pomoc prawną, zajęcia z rozwoju osobistego, a także opiekę kapłana (rozmowa, spowiedź). Domownicy korzystają także z pomocy żywnościowej w ramach współpracy z poznańskim oddziałem Caritas w ramach „Spiżarni Caritas”. Wszyscy mieszkańcy Domów pracują, spłacają swoje długi, niektórzy odbudowują relacje ze swoimi rodzinami. Dla Fundacji, bardzo ważnym jest, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych mieszkańców, ale jednocześnie stawiać wymagania, aby w ten sposób mieszkańcy mogli rozwijać się i usamodzielniać. Fundacja ma w sumie 40 miejsc w czterech Domach.
Jak sami o sobie piszą, zespół Fundacji „to ludzie różnych profesji i zainteresowań, dla których misja niesienia pomocy potrzebującym jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją i sposobem na życie. Chcemy być blisko najbardziej potrzebujących i towarzyszyć im na wszystkich etapach powrotu do samodzielnego życia w społeczeństwie. Miłosierdzie jest naszą pasją.”
Wielkim marzeniem członków Fundacji jest rozwijać tak potrzebne działania i realizować nowe cele na rzecz osób uzależnionych i będących w kryzysie bezdomności:
- Domy wspólnotowe, wspierane – założyć i prowadzić kolejne Domy Świętego Łazarza, bo potrzeba jest ogromna. Często zjawisko rejonizacji nie pozwala na odpowiednią pomoc instytucjonalną,
- Zajęcia terapeutyczne i psychologiczne oraz pomoc psychiatry
- Dom „Poczekalnia” – założyć i prowadzić dom przejściowy, krótkoterminowy dla osób, które nie piją i nie używają środków psychoaktywnych lub są aktualnie trzeźwe, a z różnych powodów nie mogą być przyjęte do ośrodka (np. ze względu na rejonizację) lub na oddział leczenia (brak miejsc, brak dokumentów),
- Punkt „Zdrowa Noga” – punkt podologiczny dla osób w kryzysie bezdomności,
- Przychodnia dla bezdomnych „Czyściec” – miejsce pomocy medycznej dla osób w kryzysie bezdomności połączona z łaźnią i punktem wydawania odzieży,
- “Zrób to sam” – działalność usługowa np. utrzymanie terenów zielonych, naprawa i restaurowanie pomników, remonty i wykończenia. Zatrudnienie znajdą tam podopieczni Fundacji, którzy mieszkają w jej domach lub ci, którzy już się usamodzielnili,
- “Zarażamy Pasją” – program profilaktyczny skierowany do dzieci i młodzieży zagrożonych zjawiskiem patologii w rodzinie.
Powyższe ważne cele mogą zostać zrealizowane dzięki Twojej pomocy! Razem możemy zapewnić osobom w kryzysie bezdomności profesjonalną i długofalową pomoc.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę Fundacji „Dobro się niesie”: https://dobrosieniesie.pl/
Chcesz wesprzeć działalność statutową Fundacji „Dobro się niesie”?
Cel można wspomóc także w formie tradycyjnej na poniższe dane:
Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297
Tytuł: Cel charytatywny – Fundacja Dobro się niesie