25 kwietnia 2022

Obchody Święta Patronalnego Caritas Poznań

Co roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Caritas obchodzi swoje święto patronalne. Cieszymy się, że w tym roku z tej okazji mogliśmy się spotkać z Wami, czyli ludźmi, którzy tworzą to dzieło wspólnie z nami.

Na początku uroczystości przy dźwiękach zespołu Pana Poldka Twardowskiego mogliśmy wspólnie uwielbić i adorować Zmartwychwstałego Jezusa. Dziękujemy Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Balcerkowi za jego obecność i poprowadzenie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

_DSF8610
_DSF8618

Ważnym momentem wczorajszego spotkania było docenienie i wyróżnienie osób, które swoją postawą i zaangażowaniem przyczyniają się do pomocy ludziom potrzebującym. Nagrody zostały przyznane w 3 kategoriach: współpraca, darczyńca oraz świadectwo.

_DSF8665

Wyróżnienie w kategorii Współpraca przyznaliśmy Grupie MTP oraz Fundacji In_Spire, którą do życia powołały Międzynarodowe Targi Poznańskie. Na wczorajszej uroczystości z ramienia grupy MTP – statuetkę odebrała Wiceprezes Zarządu Elżbieta Roeske. Z Fundacji In_Spire nagrodziliśmy Prezes Zarządu Panią Iwonę Kasprzak i Wiceprezes Zarządu Natalię Urbańską-Guss.

_DSF8729

Grupa MTP od wielu lat wspiera działalność poznańskiej Caritas. Już za chwilę będą także głównym Partnerem Festynu Rodziny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przy współpracy z Grupą MTP i Fundacją In_spire powstał Centralny Punkt Zbiórki Darów na MTP dla Ukrainy oraz całodobowy Punkt Recepcyjny. Dzięki tym miejscom udało się pomóc kilkudziesięciu tysiącom osób z Ukrainy. Na MTP udało się dotychczas zorganizować 11 Wigilii Caritas dla potrzebujących. Współpraca przekłada się także na pomoc żywnościową w Jadłodajniach Caritas oraz promocję akcji charytatywnych organizowanych przez naszą organizację.

Wyróżnienie w kategorii Darczyńca przyznaliśmy firmie Fogo i jej właścicielowi Panu  Tomaszowi Błaszakowi.

_DSF8736

Firma Fogo regularnie wspiera akcje charytatywne i zbiórki prowadzone przez poznański Caritas. Pan Tomasz zawsze stara się patrzeć otwartym sercem na ludzi potrzebujących, zachowując przy tym skromność. Firma Fogo jest także Partnerem Centrum Wolontariatu Caritas Poznań, gdzie na koszulkach możemy zobaczyć ich logo. Pan Tomasz był osobą, która uwierzyła i wsparła ten projekt, który na przestrzeni czasu tak się rozwinął.

Wyróżnienie w kategorii Świadectwo przyznaliśmy dla:

Pana Lecha Szostka z Jadłodajni przy ul. Łąkowej, który jest kucharzem w jadłodajni dla potrzebujących od 3 lat. Cechuje Go wysoka ofiarność i sumienność w przygotowywaniu posiłków dla Osób Bezdomnych i Ubogich. Jego zaangażowanie budzi podziw w podejściu do wykonywanych obowiązków, w których ukazuje się serce pełne poświęcenia.

_DSF8743

Kolejne wyróźnienie trafiło do Pana Ryszarda Olesińskiego, ale tak właściwie to wszystkim znany jest jako Wuja Rysiu. To wujek, opiekun, konserwator, organizator - człowiek orkiestra, który od początku istnienia Domu Dziecka, a właściwe istnienia placówek pomagających innym w Lesznie zawsze jest. Najpierw był to Dom Samotnej Matki, potem świetlica, aż w końcu Dom Dziecka. Wuja Rysiu naprawi rozklejone buty, zreperuje cieknący kran, wymieni żarówkę, naprawi wykrzywione koło od roweru i tak bez końca. Tu poskręca tam przyklei, w zakupach pomoże i jeszcze wszystkich rozweseli, pierwszy staje do rozpalenia ogniska i jazdy na czas rowerem, zorganizuje przejażdżkę swoim motocyklem dla dzieciaków, w lesie pokaże najmłodszym jadalne grzyby, wyjaśni jak nie zgubić się w gąszczu drzew, a przede wszystkim przytuli i obdarzy uśmiechem. W imieniu Pana Ryszarda nagrodę odebrała Siostra Regina Zymela - Dyrektor Domu Dziecka w Lesznie.

_DSF8752

Nagrodę w kategorii świadectwo otrzymało również Centrum Wolontariatu – Karolina Dragan, która jest Koordynatorem wraz z wspierającymi ją Liderami Wolontariatu: Katarzyną Mnich, Aliną Dłużewicz, Adamem Telążka, Franciszkiem Szkudelski, Szymonem Gromada, Mateusz Szymkowski, Maria Książkiewic,z Basia Kaźmierczak, Karolina Bresińska, Elwirą Unterman, Joanną Nalewajską, Ewą Profaska, Katarzyną Szymańską, Marią Pucek, Martyną Wiczyńską, Patrycją Jasińską, Romą Bartkowiak- Czyż, Wojtkiem Michalski, Aneta Matczak, Ania Mikołajczak, Anastasia Sakel, Błażej Wujek, Wiktoria Kaszkowiakiem, Aleksandrą Brzezińską, Małgorzatą Dombek, Tomaszem Puszczykowskim, Pauliną Gromadą i Eweliną Michalak.

_DSF8764

Dzięki tym ludziom pomoc dociera do tysięcy potrzebujących osób. Centrum Wolontariatu to łączna grupa blisko 1500 wolontariuszy, którzy każdego dnia z oddaniem poświęcają swój czas drugiemu człowiekowi. W ciągu swojej krótkiej, 3,5 letniej działalności, Centrum zmierzyło się z dwoma potężnymi kryzysami - pandemią i wojną. W pierwszym z nich do pomocy blisko 500 wolontariuszy, którzy przez dwa lata regularnie otaczali swoją pomocą osoby starsze. W czasie wojny swoje zaangażowanie skierowali w stronę uchodźców z Ukrainy - niemalże 2000 osób włączyło się w działania na rzecz Centrum Wolontariatu Caritas, a w czasie niespełna dwóch miesięcy 600 z nich regularnie obsługiwało miejsca, do których docierają uciekający przed wojną obywatele Ukrainy. Na terenie Archidiecezji Poznańskiej powstały również Regionalne Centra Wolontariatu Caritas, które działają na terenie: Czarnkowa, Gostynia, Szamotuł i Śremu. Działanie i pracę tak licznego zespołu wolontariuszy wspiera grupa niezawodnych i niezastąpionych liderów.

Finalnym momentem i bardzo wyczekiwanym, zwłaszcza przez dzieci, które wraz ze swoimi rodzinami tak licznie pojawili się na wczorajszej uroczystości był koncert Arki Noego.

_DSF8847

Wczorajszy Dzień był świętem Caritas i wielu ludzi, organizacji, z którymi mamy przyjemność i radość organizować pomoc dla osób potrzebujących. Dziękujemy Wam za wszystko co robicie!

_DSF8608

_DSF8612