Światowy Dzień Uchodźcy
18 czerwca 2024

Światowy Dzień Uchodźcy

Kropla dobra

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań zaprasza na świętowanie Światowego Dnia Uchodźcy, który przypada na 20 czerwca 2024. Będziemy obchodzić ten dzień w formie festynu integracyjnego pn. „Kropla dobra” w sobotę 22 czerwca 2024 w godzinach 9.00-14.00 przy kościele oo. Jezuitów przy ul. Szewskiej w Poznaniu.

Atrakcje czekające na uczestników festynu:

  • Malowanie twarzy i tatuaże dla dzieci
  • Bezpłatne wata cukrowa i popcorn
  • Eksperymenty z suchym lodem i zabawy z bańkami mydlanymi
  • Wspólne ozdabianie ciasteczek i notatników
  • Pokazy pierwszej pomocy
  • Malowanie motyli dla Hospicjum Palium
  • Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej
  • Wspólna akcja oddawania krwi "Kropla dobra" (CH Posnania, 08:00-13:00)

 

Ważnym punktem Światowego Dnia Uchodźcy jest społeczna akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. To wspólna akcja uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków. W wakacje potrzebna jest krew dla ratowania zdrowia i życia, to „produkt” deficytowy. -  Wspólnie z uchodźcami chcemy zrobić coś ważnego dla nas wszystkich mieszkających tu w Polsce. Poprzez honorową zbiórkę łączymy się w trosce o zdrowie i życie mówi – Monika Drahejm koordynatorka projektu z Caritas Polska.

 

Według danych przekazanych przez Caritas Polska w Polsce przebywa ponad 3 000 000 cudzoziemców, w tym około 1 000 000 z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas.

 

Uchodźcy czy migranci?

Chociaż używa się tych pojęć zamiennie, to w kontekście prawa różnica jest zasadnicza. Migrant to osoba, która opuszcza swój kraj, szukając lepszych warunków życia. Uchodźca ucieka ze swojego kraju z powodu wojny lub prześladowania. Status uchodźcy otrzymują osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu m.in. obawy przed prześladowaniem, z powodu konfliktu, przemocy i wymagają „ochrony międzynarodowej”. Ich powrót do domu jest niebezpieczny, w związku z czym potrzebują schronienia. Odmowa azylu dla nich ma potencjalnie śmiertelne konsekwencje. Migranci to ogólne pojęcie obejmujące zarówno migrantów, jak i uchodźców.  Migracja jest często rozumiana jako proces dobrowolny. Nie dotyczy to uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie powrócić do domu, i dlatego też należy im się szczególna ochrona na podstawie przepisów prawa międzynarodowego.

 

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań

W Poznaniu z szerokiej oferty usług CPMiU korzysta aktualnie ponad 3 000 osób, a dziesiątki tysięcy korzystało od czasu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie z Punktu Recepcyjnego, pomocy materialnej oraz różnorodnych działań integracyjnych i adaptacyjnych w Poznaniu i Wielkopolsce.

 

Centrum jest jednym z sieci 28 punktów koordynowanych przez Caritas Polska, realizowanych we współpracy z UNHCR, Agencją ONZ ds. Uchodźców. Centra są dostępne dla uchodźców i migrantów przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej.

 

Doświadczenie pracy z uchodźcami i migrantami pozwala na lepsze zrozumienie ich sytuacji, wprowadzanie środków prowadzących do integracji w polskim społeczeństwie poprzez naukę języka, poznawanie zwyczajów, tworzenie bezpiecznej przestrzeni spotkania i budowania relacji oraz wsparcie w procesach legalizacji pobytu i innych wyzwaniach urzędowo-administracyjnych.