Caritas
3 sierpnia 2018

Tornister – nowoczesny i atrakcyjny gadżet czy utrapienie rodziców?

Poleć znajomemu


DSCF1493

Tornister, plecak, teczka, torba  - określenia, które używamy, kiedy na myśl przychodzi nam niezbędny gadżet każdego ucznia. Okazuje się, że jest on nie tylko modny i atrakcyjny, ale również mało przyjazny dla kręgosłupów najmłodszych - jak wynika z badań Głównego Inspektora Sanitarnego ponad połowa dzieci nosi zbyt ciężkie plecaki. 

Początek roku szkolnego jest to czas aktywnego poszukiwania wyprawki szkolnej dla dzieci i młodzieży. Jak wiadomo, nie jest to prosta sprawa, ponieważ ze względu na dużą różnorodność oferowanych produktów, ciężko wybrać bezpieczny tornister dla najmłodszych.

Kilka wskazówek

  1. Tornister, aby stał się przyjazny dla kręgosłupa naszego dziecka powinien ważyć nie więcej niż 10 proc. masy jego ciała.
  2. Jeśli chcemy zatroszczyć się o prawidłową postawę dzieci i młodzieży, najlepiej ograniczyć wagę plecaka – zaleca się zakup lekkiego modelu, bo już nawet 0,5 kg stanowi ogromną różnicę, wybieraj zeszyty wyłącznie w miękkich okładkach, ogranicz do minimum ilość przyborów szkolnych, naucz dziecko zabierać do domu tylko te książki, które będą potrzebne do odrobienia pracy domowej, nie inwestuj w dodatkowe, atrakcyjne dla dziecka gadżety, które mogą okazać się zbędne w szkole.
  3. Innowacyjnym rozwiązaniem, a ponad to przyjaznym dla dziecięcego kręgosłupa -  jest torba na kółkach, która w 2009 roku była rekomendowana przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie pediatrii. Jest on odpowiedni, tylko w przypadku, gdy dziecko każdego dnia do szkoły pokonuje trasę przypominającą tor przeszkód.
  4. Nie wybieraj torby na ramię!

Jaki powinien być przyjazny dla dziecięcego kręgosłupa tornister?

Zacznijmy od tego, że powinien mieć odpowiedni kształt – usztywniony i wyprofilowany tył, ale również regulowane i miękkie szelki. Inną ważną kwestią są przegrody i kieszenie, które pomagają rozłożyć ciężar równomiernie. Zadbajmy, aby plecak był lekki i dostosowany do wzrostu dziecka!

Tornister Pełen Uśmiechów dla Wilna

Wiemy, że tornister to ważny element wyprawki szkolnej każdego ucznia. Dlatego postanowiliśmy pomóc naszym rodakom mieszkającym w Wilnie. Kompletujemy 1000 tornistrów z wyprawkami szkolnymi i we wrześniu zawozimy je dzieciom i młodzieży na Litwę. Każdy może wesprzeć akcję przynosząc nowe lub nieużywane przybory szkolne do naszej siedziby na ul. Rynek Wildecki 4a, w godzinach od 9:00 do 15:00.

20170819_171200

Ty też możesz pomóc!

Wykop Studnie
Zbieramy środki, aby wykopać studnię im. Jordana w Somalii
256 osób wpłaciło 58 400
Potrzeba jeszcze: 11 600
83.4%
83.4%