13 czerwca 2018Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Zakończyła się II edycja programu - Dobra Energia Ponad Granicami

W ostatnią niedzielę końca dobiegła II edycja programu Dobra Energia Ponad Granicami. Dla dzieci i nauczycieli z polskich szkół na Litwie była to możliwość odwiedzenia i zwiedzenia Wielkopolski.

W ramach programu organizowanego wspólne z Fundacją Enea, w minionym tygodniu gościliśmy w Polsce ponad 50 osób – uczniów oraz nauczycieli z polskich szkół na Litwie. Nasi rodacy przyjechali do Wielkopolski, aby się szkolić i rozwijać. Ponadto mieli możliwość zwiedzić tereny, na których większa część z nich nigdy nie była.

Dobra Energia - Biskup Grzegorz Balcerek

Dla młodych ludzi była to okazja, żeby obcować z naszą kulturą na co dzień, poznać nowych ludzi oraz szkolić się pod względem muzycznym. W ramach programu został przygotowany koncert „Polska Biało-Czerwoni” podczas którego zaprezentowali się uczniowie z Wilna oraz dzieci ze szkół wielkopolskich. Było to niesamowite wydarzenie muzyczne, poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

koncert

W ramach projektu kadra pedagogiczna z polskich szkół na Wilnie brała udział w różnych lekcjach, zajęciach oraz spotkaniach, które miały miejsce w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury im. św. Jana Pawła II w Śremie. Dzięki temu szkolili się zdobywając doświadczenie i wiedzę. Otrzymali pomoce dydaktyczne, które będą mogli wykorzystać po powrocie na Litwę.

DEPG2

Był również czas na wypoczynek oraz zwiedzanie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach historycznych, gastronomicznych oraz ceramicznych. Zwiedzili Poznań oraz Warszawę. Mieli możliwość odwiedzić między innymi: Bramę Poznania, Ostów Tumski czy Katedrę Poznańską po której oprowadził ich biskup Grzegorz Balcerek. Nie zabrakło również czasu wolnego, który zarówno nauczyciele jak i młodzież spędziła nad jeziorem w Zaniemyślu.

DEPG3

Dziękujemy Fundacji Enea za to, że kolejny raz wspólnie z Wami przyszło nam zrealizować ten projekt.

Jadłodajnie dla potrzebujących
Codziennie wydajemy 1000 darmowych, ciepłych posiłków dla potrzebujących. Są to głównie osoby starsze, samotne, bezdomni i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.