Remont Domu Samotnej Matki w Kiekrzu

Remont Domu Samotnej Matki w Kiekrzu

Dom Samotnej Matki w Kiekrzu to miejsce, gdzie kobiety, które są w trudnej sytuacji życiowej, znajdują bezpieczną przystań. Od ponad 35 lat przebywające w ośrodku mamy i dzieci wspierają i otaczają opieką siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej. Trafiają tutaj kobiety, które znajdują się w stanie błogosławionym oraz mamy z dziećmi, które nie mają, gdzie mieszkać oraz borykają się z wieloma trudnościami.

Historie mieszkanek tego domu są różne. Nierzadko uciekają one przed przemocą ze strony partnera – ojca dziecka, szukając bezpiecznego miejsca dla swojej rodziny. Wiele z nich uczy się tutaj codzienności. Podejmowana w Domu Samotnej Matki praca nad sobą ma zapobiegać powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych.

Problemów i wyzwań, z którymi mierzą się na co dzień podopieczne i ich dzieci jest bardzo dużo. Tak jak mówi Pani Karolina – matka 2 dzieci: „Gdyby nie to miejsce, trudno byłoby mi samej poradzić sobie z trudnościami życia, z którymi w tamtym momencie życia się borykałam”.


Dodatkowo posiadanie dzieci obliguje mamy do zajęcia się nimi. W przypadku problemów z samą sobą lub trwania w związku dysfunkcyjnym trudno jest odpowiedzialnie zająć się także swoim dzieckiem lub dziećmi. Jednak z czasem Pani Karolina, jak i wiele innych kobiet po przejściu pełnego roku pracy w tym ośrodku zyskuje siłę, nowe umiejętności i spokój, które pozwalają na zmianę życia i dobre wychowanie dzieci. Wiele kobiet, które opuściły ten ośrodek, wspomina go z życzliwością i jest w stałym kontakcie z siostrami zakonnymi, które opiekowały się nimi w trakcie ich pobytu. Kobiety są wdzięczne, że dzięki pobytowi w Domu Samotnej Matki dostały poniekąd nowe życie.

W 1999 roku samotne mamy wraz z dziećmi mogły przenieść się do nowego jak na tamte czasy budynku. Przez cały okres funkcjonowania placówki z pomocy skorzystało ponad 600 mam i blisko pół tysiąca dzieci.

Dom samotnej matki zapewnia kompleksową pomoc: psychologiczną, terapeutyczną, prawną, duchową, a także uczy życiowej zaradności. Są zajęcia z nauki gotowania, opieki nad dziećmi, kobiety biorą udział w szkoleniach i warsztatach mających na celu nabycie nowych umiejętności i pójście do pracy. Celem prowadzonego ośrodka jest zbudowanie siły w kobietach i ich dzieciach, aby były w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie i nie wracać do złych wzorców, które niweczą trud terapii.

Aktualnie ze względu na prowadzony Remont Domu Samotnej Matki nikt go nie zamieszkuje. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej mają jednak nadzieję, że uda im się doprowadzić remont do końca i nieść pomoc kolejnym kobietom i ich dzieciom. Gdyby udało się wyremontować wszystkie pomieszczenia, ośrodek mógłby przyjąć 12 kobiet wraz z dziećmi. Jednak ośrodek wymaga przeprowadzenia takich prac jak: wymiana instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, przeciwpożarowej, oddymianie istniejącej klatki schodowej, wymiana drzwi, malowanie pokojów oraz zakupu nowego wyposażenia. Będziemy wdzięczni za każde okazane wsparcie i dołożenie swojej cegiełki do tego remontu, które jest nadzieją dla wielu kobiet i dzieci.

Cel można także wesprzeć w formie tradycyjnej na poniższe dane:

Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297
Tytuł: Cel charytatywny – Dom Samotnej Matki

Wspomóż darowizną
Wpisz kwotę jaką chcesz wspomóc naszą akcję. Liczy się każda złotówka!
155osób wpłaciło32 619
27/100
27%
Potrzeba jeszcze:87 381
22
osoby modlą się w intencji tego celu. Dołącz do nich.