Ostrów Tumski 2
61-109 Poznań
KRS 0000224658
Raport z działań pomocowych dla poszkodowanych w pożarze przy ul. Kraszewskiego
Do dziś Caritas Archidiecezji Poznańskiej uzbierała 896 420 złotych na pomoc osobom poszkodowanym przez pożar przy ul. Kraszewskiego. Kwota ta pochodzi ze zbiórek przeprowadzonych w kościołach na terenie Archidiecezji Poznańskiej oraz pozostałych zbiórek celowych na pomoc poszkodowanym.
Bezpośrednio po pożarze Caritas Archidiecezji Poznańskiej udzieliła doraźnej pomocy rzeczowej w postaci sfinansowanych przedmiotów pierwszej potrzeby, lekarstw, posiłków, ubrań itp., a także pomocy specjalistów, głównie psychologów.
Dnia 23.09.2024 r. Caritas Archidiecezji Poznańskiej dokonała darowizny na rzecz Miasta Poznania w kwocie 350 000 złotych. Darowiznę ma zrealizować MOPR, który dokonał oceny potrzeb mieszkańców spalonej kamienicy, szczególnie w zakresie pozwalającym na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Współpraca Caritas z MOPR ma miejsce m.in. na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Obecnie Caritas przyjęła zgłoszenia mieszkańców kamienicy oraz sąsiadów, którzy musieli opuścić swoje mieszkania i na tej podstawie udzieliła zasiłków celowych w postaci finansowej.
Niektóre wnioski obejmowały prośby związane ze wsparciem działalności gospodarczych oraz ponoszeniem ciężarów związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Informujemy, że te cele nie mieszczą się w ramach pomocy społecznej i pomocy, której udziela Caritas.
Część wniosków dotyczyła ciężarów związanych z obowiązującymi umowami najmu. Tutaj również informujemy, że kwestie te wymagają innych rozwiązań, głównie poprzez stosowanie przepisów o zobowiązaniach pomiędzy wynajmującym a najemcą.
Rozdysponowane pieniądze na pomoc poszkodowanym to obecnie 630 511 złotych, w tym 270 000 złotych w ramach wypłaconych zasiłków celowych.
Informujemy, że pozostałe środki (265 909 zł) Caritas zamierza rozdysponować w najbliższych miesiącach, na podstawie dotychczas złożonych wniosków, jak również zmienionych lub dodatkowo złożonych wniosków. Caritas kieruje się w tym następującymi racjami:
- Caritas jest w kontakcie z Miastem, które nadal ma możliwość zwrócić się do Caritas z prośbą o współpracę w organizacji dalszej pomocy.
- Nie jest jeszcze w pełni znana sytuacja sąsiadów spalonej kamienicy, tj. nie mamy jeszcze wiedzy o możliwości powrotu do opuszczonych mieszkań wszystkich mieszkańców i stanie tych mieszkań.
- Poszkodowane osoby wciąż mają możliwość wystąpić do Caritas z wnioskiem o pomoc w innych sprawach niż wsparcie rzeczowe i finansowe. Caritas w dalszym ciągu oferuje ukierunkowaną pomoc, w tym chociażby:
- Dodatkowe wsparcie w zaspokojeniu konkretnych potrzeb związanych z rozwojem dzieci (dofinasowanie do wyjazdu terapeutycznego, zajęć terapeutycznych).
- Dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami lub przewlekle chorych (naprawy sprzętów lub urządzeń, rehabilitacja, pomoc w zapewnieniu odpowiednich warunków leczenia).