Caritas
2 grudnia 2019Caritas Archidiecezji Poznańskiej  |  Jolanta Podgórna

Spotkania dla seniorów - inicjatywa SKC 87 przy SP nr 7 w Poznaniu

1 maja tego roku Szkolne Koło Caritas nr  87 przy Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu zainicjowało Spotkania z Seniorami. Odbywają się one na terenie parafii Świętej Rodziny w Poznaniu. Wtedy nikt nie spodziewał się, że wyniknie z tego takie Dobro. Powstała fuzja dziecięco-senioralna, która całkowicie przerosła nasze oczekiwania.

Zaczęło się skromnie od kilku seniorek, żeby na dzień dzisiejszy cieszyć się grupą 30-osobową, a ta, wciąż  rośnie. Nasze plany umilenia życia seniorów wzmocnił wygrany grant w Caritasie, co przełożyło się na upominki imieninowo – urodzinowe, niespodzianki darowane na każdym spotkaniu i pyszne ciasto pieczone przez naszego kucharza.

IMG-20191126-WA0000

Każde spotkanie jest starannie zaplanowane i odnosi się do kalendarza liturgicznego.  Zapraszany jest też gość specjalny, który dzieli się z seniorami wiedzą i umiejętnościami. Szkolne Koło Caritas przygotowuje przedstawienie okazjonalne, piosenki i animacje. Niemal na każdym spotkaniu jest scenka z życia Maryi lub Jej świętych czcicieli. W czasie tych spotkań pojawiło się małżeństwo z akordeonem, które rozśpiewało seniorów czyniąc z nich radosny chór senioralny.

Docenił nasze wysiłki ks. Proboszcz parafii Świętej Rodziny Jacek Maćkowiak i zaprosił do adoracji przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, której peregrynacja miała miejsce 23 listopada br.  Częstochowa ma fanfary, a Święta Rodzina bębny! Dziecięce bębnienie docierało do wszystkich serc i przeplatało śpiew Seniorów i recytacje dzieci. W trakcie spotkania, oczywiście musiał być Różaniec i warta honorowa przed Jej Obrazem. To nasz najpiękniejszy występ, bo dla naszej Niebiańskiej Matki.

IMG-20191126-WA0004

Cieszymy się współpracą z Parafialnym  Zespołem Caritas, który obdarza nas zaufaniem i zaprasza do wspólnych akcji, choćby tej ostatniej w niedzielę 24 listopada, gdzie pod czułą opieką starszych wolontariuszy, dzieci odbierały żywność od mieszkańców w godzinach od 6.45 do 19.15.

Wspiera nas też Urząd Miasta przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, które obdarza  nas ulotkami, informacjami o promocjach, akcjach i wydarzeniach kulturalnych, które dzieją się w naszym mieście.

Wiemy, że jesteśmy otoczeni wokół życzliwą pomocą, także ze Szkoły Podstawowej nr 7, na terenie której działamy, zawsze możemy liczyć na wsparcie, pożyczenie nagłośnienia i bębnów do radosnego występu oraz możliwością umieszczania informacji na stronie internetowej szkoły.

IMG-20191126-WA0005

I jeszcze jeden wzruszający fakt, spotkania trwają nieprzerwanie, także w wakacyjne miesiące – lipiec i sierpień, co dla uczniów nie było łatwym zadaniem, a stawili się wszyscy, dopasowując plany wakacyjne do spotkań z seniorami. Wielki w tym udział rodziców, którzy też są zaangażowani i niemal serce wkładają do każdej przyrządzonej kawy i herbatki.

Tak więc wszystkim należy się dziękczynienie, ale oczywiście najbardziej Panu Bogu, na Którego chwałę działamy.

Opiekun SKC 87 przy SP 7 w Poznaniu,

Jolanta Podgórna