Caritas
7 października 2016Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Tornister Pełen Uśmiechów

Poleć znajomemu

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” jest kilkuletnią już ideą Ogólnopolską, której to pomysłodawcą jest nasza Poznańska Caritas. Celem jest ofiarowanie wyprawek szkolnych dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin. Chcemy dać takie same szanse i warunku do godnego funkcjonowania w szkolnej grupie rówieśniczej wszystkim dzieciom.Z tego względu rok w rok przekazujemy ok. 2 tysięcy plecaków wraz ze szkolną wyprawką w ręce potrzebujących. Nie chcemy, aby uczniowie już na starcie roku szkolnego czuły się gorsze od reszty rówieśników.

Co roku wielu ludzi dobrej woli w parafiach włącza się w zbiórkę artykułów szkolnych dla potrzebujących dzieci. Nad koordynacją tych działań czuwają Parafialne Zespoły Caritas. Plecaki są wypełniane również dzięki zaangażowaniu firm, które włączają się w tę akcję. Akcja zyskuje dużą popularność wśród nowożeńców. Nowożeńcy zamiast kwiatów proszą zaproszonych gości o przekazanie wypełnionych artykułami szkolnymi tornistrów, które potem przynoszą do centrali Caritas

Przedsięwzięcie to mocno wspiera Pani Elżbieta Leszczyńska – wielkopolski kurator oświaty. Pani kurator podkreśla, że mimo programu rządowego 500+, akcja „Tornister pełen uśmiechów” jest potrzebna. Zakup wyprawki szkolnej to duże koszty nawet dla przeciętnie zarabiającej rodziny.

Tę akcję staramy się też rozwijać w Afryce, a konkretnie w Tanzanii i Kenii, gdzie wysyłamy szkolne wyprawki dla bardzo biednych dzieci. 

tornister pełen uśmiechów